Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Od jakiej temperatury włącza się ogrzewanie? – to pytanie na początku jesieni zadaje sobie coraz więcej osób. Odpowiadamy, od czego zależy rozpoczęcie sezonu grzewczego w Polsce.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Sezon grzewczy w Polsce – kiedy się zaczyna i ile trwa?
Definicja sezonu grzewczego zawarta jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku. Odnosi się ona do szczegółowych warunków pracy systemów ciepłowniczych i, zgodnie z przepisami, jest czasem, w którym aktualne warunki atmosferyczne stanowią podstawę do ciągłego ogrzewania budynków.
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
Nie istnieje konkretna data, która można uznać za początek sezonu grzewczego. Rozporządzenie nie zawiera konkretnej daty ani przedziału czasowego dotyczącego funkcjonowania centralnych systemów ogrzewania. Najczęściej to zarządca wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni decyduje o tym, kiedy uruchamiane jest ogrzewanie. Od jakiej temperatury uruchamia się sezon grzewczy?
Obecnie jednak częściej niż rozporządzeniem ministra gospodarki kieruje się rozporządzeniem ministra infrastruktury. W nim znajdziemy informację, że sezon grzewczy w Polsce określa się na postawie poziomu ciepła w pomieszczeniach. Innymi słowy – w budynku należy uruchomić grzejniki, gdy w pomieszczeniach panuje temperatura 20 stopni Celsjusza, a w łazience 24 stopnie.
Istnieje również druga niepisana zasada dotycząca tego, kiedy zarządca powinien uruchomić sezon grzewczy. Według niej, centralne ogrzewanie należy uruchomić w momencie gdy przez 3 dni temperatura na dworze nie przekracza 10 stopni Celsjusza.
Od kiedy sezon grzewczy?
Nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie jak długo trwa sezon grzewczy. Data zależna jest bowiem – podobnie jak w przypadku zakończenia sezonu grzewczego – od warunków atmosferycznych i konkretnego zarządcy budynku.