Jak informuje portal dlahandlu.pl, Sejm przyjął 1 października 2024 roku ustawę nowelizującą przepisy dotyczące usuwania skutków klęsk żywiołowych, w tym powodzi. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 3 dni później i weszła w życie z dniem 5 października 2024 roku. Nowe regulacje zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw, w związku z czym sklepy będą otwarte już w najbliższą niedzielę, 13 października.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
W tych miejscach zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał
W celu zapewnienia dostępności towarów pierwszej potrzeby w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź, zniesiono ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. Dotyczy to wyłącznie czynności związanych z przyjmowaniem i przygotowywaniem towarów do sprzedaży. Jednak, w niedziele przypadające na święta, zakaz handlu pozostaje w mocy. Jak argumentuje rząd, sytuacja pracowników na terenach zalanych wymaga wprowadzenia wyjątkowych rozwiązań prawnych, które uregulują m.in. zasady usprawiedliwiania nieobecności, korzystania z urlopów, organizacji pracy w niedziele oraz przeprowadzania badań lekarskich.
Art. 8j. 1. brzmi: "Na terenie obszaru wskazanego w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 w okresie wskazanym w tych przepisach zakaz, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2024 r. poz. 449), nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności".
Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?
Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 roku określono, że stan klęski żywiołowej został wprowadzony na obszarze obejmującym powiaty wołowski, głogowski (w tym gminy: miejska Głogów, wiejska Głogów, Kotla, Pęcław, Żukowice), lubiński (miasto i gmina Ścinawa), legnicki (Legnica i gmina Mietków), bolesławiecki, jaworski, złotoryjski, dzierżoniowski, lubański oraz świdnicki.
Na terenie województwa lubuskiego, a konkretnie w powiatach krośnieńskim i nowosolskim, stan klęski żywiołowej wprowadzono w gminach: Dąbie, Krosno Odrzańskie, Bytom Odrzański, miejskiej Nowej Soli, wiejskiej Nowej Soli, Otyń, Siedlisko oraz Kolsko.
W województwie opolskim stan klęski żywiołowej ogłoszono w następujących powiatach: brzeskim, głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, nyskim, opolskim oraz prudnickim. W województwie śląskim natomiast stan klęski żywiołowej ogłoszono w następujących jednostkach: powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim, raciborskim oraz mieście na prawach powiatu Bielsko-Biała.
Stan klęski żywiołowej
Stan wyjątkowy związany z klęską żywiołową obowiązuje do 16 października. W regionach dotkniętych powodzią, w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego, możliwe jest wprowadzenie ograniczeń wolności i praw obywatelskich. Ograniczenia te mogą obejmować obowiązek opuszczenia lub zabezpieczenia nieruchomości, nakaz ewakuacji w określonym czasie i miejscu, ograniczenia w poruszaniu się oraz zakazy wstępu na niektóre tereny.
Co jeszcze zawierała specustawa?
Rząd zapowiada szereg nowych regulacji, mających na celu wsparcie pracowników dotkniętych skutkami powodzi. Wśród najważniejszych zmian wymienić można:
- Zwiększenie elastyczności zatrudnienia: Podwojenie wymiaru urlopu na żądanie oraz wprowadzenie możliwości korzystania z urlopu w wymiarze godzinowym.
- Ułatwienie łączenia życia zawodowego z prywatnym: Pracownicy będą mogli skrócić swój czas pracy do połowy etatu, jeśli sytuacja spowodowana powodzią uniemożliwia im pełnienie obowiązków w pełnym wymiarze.
- Ochrona przed nadmiernym obciążeniem pracą: Pracownicy, którzy zdecydują się pracować pomimo trudnych warunków, będą mieli zagwarantowane prawo do odmowy udziału w delegacjach i pracy w nadgodzinach.
- Uproszczenie procedur administracyjnych: Zmniejszono formalności związane z badaniami okresowymi i BHP oraz zawieszono biegi terminów sądowych na czas trwania powodzi.