Na pierwszy rzut oka nowa pięciozłotówka jest niemal identyczna z tą, którą codziennie wydajemy w sklepie. Ma ten sam rozmiar i wagę. Jednak uważny obserwator zauważy, że brakuje na niej charakterystycznej, dużej cyfry "5". Od wczoraj ta nowa moneta stała się pełnoprawnym środkiem płatniczym.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Jak wygląda nowa moneta?
Nowa moneta została wyprodukowana z dwóch różnych stopów metali: zewnętrzny pierścień wykonano ze stopu MN25, a wewnętrzny rdzeń – z CuAl6Ni2. To połączenie nadaje jej charakterystyczny wygląd i gwarantuje trwałość. Jej średnica wynosi dokładnie 24 mm, a waga – 6,54 grama. Brzeg monety zdobi nieregularny wzór moletowany, na którym umieszczono ośmiokrotnie powtórzony napis "NBP", przy czym pary liter rozdzielają gwiazdki.
Na rewersie monety, autorstwa Pawła Pietrasa, zaprezentowano majestatyczny widok zamku od strony zachodniej. Awers, zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską, zdobi wizerunek orła, wartość monety oraz rok jej emisji. Wyprodukowana przez Mennicę Polską S.A., moneta została wyemitowana w nakładzie do miliona sztuk.
Jaka jest wartość nowej pięciozłotówki?
Data emisji nowej monety pięciozłotowej została ustalona na 7 listopada. Od tego dnia będzie ona dostępna w sprzedaży w sklepach numizmatycznych. Należy się jednak spodziewać, że cena rynkowa będzie wyższa od nominalnej, oscylując wokół 8 złotych.
Nowa kolekcja monet Narodowego Banku Polskiego
Nowa pięciozłotówka z wizerunkiem Zamku w Łańcucie to już dwudziesta moneta w popularnej serii "Odkryj Polskę". Ta wyjątkowa kolekcja numizmatyczna ma na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń i miejsc w historii naszego kraju. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowej, jest doskonałym przykładem bogatej historii Polski.
Seria "Odkryj Polskę" to prawdziwa podróż po najpiękniejszych zakątkach naszego kraju. Każda moneta, jak np. ta przedstawiająca Zamek w Mosznej z jego 99 wieżami (wyemitowana 23 maja 2022 roku), Opactwo Benedyktynów w Tyńcu (najstarszy polski klasztor, którego wizerunek znalazł się na monecie z 22 maja 2024 roku) czy pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu (wyemitowany 8 listopada 2023 roku), to hołd złożony wyjątkowym miejscom o bogatej historii i kulturze.
Czy monetami okolicznościowymi można płacić w sklepach?
Choć nowa moneta pięciozłotowa jest pełnoprawnym środkiem płatniczym, jej wartość kolekcjonerska sprawia, że bardziej opłaca się ją przechowywać niż wydawać. Na rynku numizmatycznym monety okolicznościowe często osiągają ceny znacznie przewyższające wartość nominalną.
Ile kosztują monety kolekcjonerskie?
Cena monety kolekcjonerskiej zależy od wielu czynników, takich jak nakład emisji czy obecność błędów menniczych. Szczególnie poszukiwane są egzemplarze o niskim nakładzie oraz monety z różnego rodzaju anomaliami. Na polskim rynku numizmatycznym dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. polskie dukaty z okresu Zygmunta III Wazy oraz monety z okresu II Rzeczypospolitej.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium