Mężczyzna w ubiegłym roku spędził kilka dni w Pradze. Próbował tam skontaktować się z handlarzami bronią, jednak pośrednicy bali się go i podejrzewali, że jest działającym incognito policjantem.

W zdobyciu uzbrojenia miał mu pomóc gang motocyklowy Hells Angels, znany mu jeszcze z Norwegii i posądzany o kontakty z zorganizowaną przestępczością.

"Słyszałem, że Praga jest jednym z najniebezpieczniejszych miast w Europie, z wieloma niebezpiecznymi i brutalnymi przestępcami" - napisał w swym manifeście. Swoją opinię - jak twierdził - opierał o dane BBC.

Właśnie z tego powodu czeska stolica stała się celem jego podróży. Obiecał sobie - jak pisze idnes.cz - że postrzela sobie z automatu Kałasznikowa, gdyż słyszał, iż Czechy są jednym z trzech państw europejskich, gdzie można to zrobić legalnie.

Po kilku dniach pobytu jednak wyjechał rozczarowany. "Odwiedziłem kilka domów publicznych i klubów, jednak ludzie, z którymi się kontaktowałem, byli nerwowi i myśleli, że albo jestem policjantem, albo kompletnym szaleńcem" - podkreślił. "Jeśli robicie coś, aby zdobyć dojścia do handlu bronią, nigdy nie działajcie w sposób bezpośredni. Cześć, chcę kupić AK-47, cztery granaty ręczne, Glocka i amunicję... Uciekną, zanim dokończycie zdanie" - ironizował ekstremista.

"Nie rozumiem, dlaczego dokumentacja BBC przynosi tak nieprawdziwe informacje. W rzeczywistości czuję się o wiele bezpieczniej niż w Oslo" - wspominał Breivik. Jego poczucie bezpieczeństwa wynikało głównie z nieobecności społeczności muzułmańskiej i romskiej.


Wysunął też wniosek, że Romów wyrzucono z centrum Pragi, aby nie kradli. "Rozumiem, dlaczego władze to zrobiły. Praga jest ogromnym muzeum dawnych europejskich miast i każdego roku przyciąga miliony turystów. Nigdy nie widziałem tylu turystów w żadnym innym mieście Europy - Paryżu, Londynie, Berlinie" - pisał w swych notatkach, przywoływanych przez portal.

Po pięciu dniach pobytu uznał, że nie będzie w stanie zdobyć w Czechach broni i stwierdził, że łatwiej będzie jej szukać w zachodnioeuropejskich metropoliach.

W innych miejscach swego liczącego ponad tysiąc stron manifestu zauważa, że niektóre państwa zachodnie powinny wziąć przykład z Czechów i wprowadzić odpowiednik dekretów Benesza wobec muzułmanów.

Prezydent Czechosłowacji Edvard Benesz w 1946 roku wydał dekrety, na mocy których pozbawiono obywatelstwa i majątku wysiedlanych z kraju Niemców sudeckich oraz Węgrów.

32-letni Breivik oskarżony jest o zamach bombowy w Oslo i masakrę na wyspie Utoya. W obu atakach śmierć poniosły 93 osoby.

Po zamachach w Norwegii Czechy zaostrzyły środki bezpieczeństwa na lotniskach i wokół innych obiektów o znaczeniu strategicznym.