W trakcie wywiadu telewizyjnego dla stacji Rossija24 wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin stwierdził, że władze Ukrainy potrzebują pomocy w nawiązaniu dialogu z prorosyjskimi aktywistami. Dyplomata dodał, że wkrótce zostaną podjęte nowe inicjatywy. Karasin nie podał żadnych konkretów, jedynie dodał że - bez pomocy z zewnątrz Kijów nie jest zdolny do nawiązania dialogu.

Kilka godzin później nieco więcej szczegółów zdradziły służby prasowe Kremla informując o rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji z kanclerz Niemiec. Władimir Putin i Angela Merkel zgodzili się, że aby pomóc Ukraińcom trzeba podjąć międzynarodowe wysiłki, w które powinna zaangażować się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Władimir Putin zapowiedział, że już 7 maja będzie rozmawiać na ten temat z przybywającym do Moskwy przewodniczącym OBWE Didierem Burkhalterem. Jak informują służby prasowe Kremla - Władimir Putin opowiada się za doprowadzeniem do bezpośrednich rozmów władz w Kijowie z przedstawicielami południowo - wschodnich regionów.