Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego będzie miał charakter państwowy - informuje doradca Bronisława Komorowskiego, profesor Tomasz Nałęcz.

Trudno, żeby miał inny charakter w przypadku pochówku byłego prezydenta - tłumaczył Nałęcz. Dodał, że wszystkie elementy uroczystości będą zgodne z wolą rodziny. Ta natomiast chce, by pogrzeb rozpoczął się mszą świętą w intencji generała Jaruzelskiego. Będzie w niej uczestniczył Bronisław Komorowski.

Na pogrzeb nie wybiera się jednak Donald Tusk. Premier powiedział jednak, że akceptuje decyzję ministra obrony Tomasza Siemoniaka. - To, że generał Jaruzelski będzie pochowany na Powązkach Wojskowych, wydaje mi się miejscem właściwym przy wszystkich kontrowersjach - powiedział szef rządu. Dodał również, że nie zmienia swojej oceny działalności generała. - To jest ocena zdecydowanie krytyczna, ale szacunek mundurowi i szacunek zmarłemu tak czy inaczej się należy - podkreślił.

Pogrzeb generała odbędzie się w południe, w piątek 30 maja na Powązkach Wojskowych. Były prezydent zostanie pochowany w kwaterze Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Wojciech Jaruzelski zmarł w minioną niedzielę w wieku 90 lat, po długiej chorobie.