Rok Polski w Rosji został odwołany - potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski. O tej decyzji poinformowany został rano ambasador Rosji w Polsce Alexander Alekseev.

Marcin Wojciechowski na konferencji Prasowej wyjaśniał, że ta decyzja to konsekwencja postawy Rosji wobec Ukrainy. Jak tłumaczył Polska od samego początku rezerwowała sobie prawo, że Rok Polski w Rosji może zostać odłożony, jeśli sytuacja na Ukrainie i wokół Ukrainy będzie eskalować. Wojciechowski dodał, że przykre jest to, że do eskalacji doszło i Polska niejako została zmuszona do podjęcia takiej decyzji.

Rzecznik MSZ zapewniał zarazem, że odwołanie Roku Polski w Rosji nie jest efektem polskich działań: "nie polskie działania doprowadziły do podjęcia takiej decyzji".

Decyzję o odwołaniu Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 roku podjął polski rząd w związku z sytuacją na Ukrainie i zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Jak poinformowała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, decyzję tą silnie rekomendowali ministrowie spraw zagranicznych i kultury. Rzeczniczka rządu powiedziała, że sytuacja polityczna w Europie i to, co robi Rosja, nie pozwala na normalną współpracę kulturalną.

- Nie możemy mówić, że nic się nie stało - podkreśliła Kidawa-Błońska i dodała, że polskim artystom trudno by było brać udział w takich obchodach, tym bardziej, że większość z nich chciała odwołania Roku.

- W związku z sankcjami UE za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będą odłożone. I to na długo - mówił z kolei  Radosław Sikorski.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że przygotowania do obchodów i tak były od dłuższego czasu spowolnione. -  Zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą nie pozwala podjąć dalszych działań dotyczących przygotowań do Roku - mówiła Kidawa-Błońska. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Rzeczniczka rządu ma nadzieję, że w kolejnych latach uda się przeprowadzić podobną inicjatywę w Polsce i w Rosji.

Oprócz osiągnięć kulturalnych Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce miał promować też nasze gospodarki i naukę. W kwietniu MSZ poinformowało, że polityczna część Roku zostanie ograniczona.