Bóg istnieje, ale piekła nie ma

kc | 2009-07-27 16:11 | Aktualizacja: 19:45
Badania religijności Polaków - Bóg istnieje, piekła nie ma

Badania religijności Polaków - Bóg istnieje, piekła nie ma (Fot. Wojciech Jargilo / Inne)

Jesteśmy najbardziej wierzącym narodem w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych badań KAI. Ale wiara Polaków jest wybiórcza. Na 92 procent wierzących, ponad połowa nie wierzy w piekło. Połowa Polaków nie uważa też za złe stosowanie środków antykoncepcyjnych, choć kościół jest ich przeciwnikiem.

reklama


92 proc. Polaków uważa się za wierzących . To najwyższy współczynnik w Unii Europejskiej. W porównaniu z latami 80-tymi bardzo wzrosła liczba dzieci przystępujących do pierwszej komunii, a porównaniu z 90-tymi - stopień zaufania do kościoła.

Jednak jak wytyka ostatnie wydanie "Gościa Niedzielnego" Polacy wybierają w wierze to, co im się podoba. Aż 45,2 proc. badanych nie wierzy w piekło. "53 proc. badanych uważa, że nie ma absolutnych zasad określających, co jest dobre, a co złe, i uważa, że rozstrzyganie o tym jest indywidualną sprawą człowieka" - czytamy w "Gościu Niedzielnym".

Ściśle związane są z tym konkretne zachowania w życiu codziennym. Nie wszyscy z deklarujących wiarę katolicką uznają za grzech zdradę partnera czy dokonanie aborcji. I tak spośród ankietowanych osób 88,7 proc. odrzuca niewierność małżeńską, aborcję - 67,9 proc., eutanazję - 60,5 proc., rozwód - 55,5 proc., a zapłodnienia in vitro nie akceptuje tylko 38,5 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

kc

Źródło: dziennik.pl
Wypowiedzi: 2
  • ~nemezis2014-09-26 12:58

    Racja poza tym orginalny tekst bibli mówi że karom za grzechy jest śmierć kościół katolicki błednie tłumaczy biblie tak by pisało tam że piekło istnieje podczas gdy to nie prawda w momencie śmierci wszyscy dobrzy i zli przestajom istnieć dopiero na sądie ostatecznym wszyscy zmarli zmartwychstaną i wtedy dobrzy pójdą do nieba a zli umrą na wieki piekła ani czyśca nie ma

  • ~assdxs2013-06-02 10:13

    Też wątpię w piekło. Nie wierzę, że Bóg mógłby być takim sadystą, żeby posyłać kogoś na wieczne cierpienie. Są na świecie ,,ludzie'', którzy zasługują na okrutną karę, tak okrutną, jak okrutne były ich czyny, ale żeby na wieczność? Poza tym jak kara może być wieczna? Kogoś się karze aby go zresocjalizować, a co komu po wiecznej męce? Czasem sobie myślę, że piekło wymyślili księża żeby ludzie bali się odchodzić od kościoła.


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV