1. Hanna Lis

Reklama
AKPA

Ostatnio prezenterka "Panoramy", wcześniej czołowa gwiazda "Wydarzeń" Polsatu, skąd odeszła razem z Tomaszem Lisem. Karierę rozpoczynała na początku lat 90. w "Teleexpressie". W 2008 roku do TVP ponownie ściągnął ją Andrzej Urbański.

- Kobieta piękna, ale zimna jak lodowiec, który zatopił Titanica. Rozmawiamy więc i nagle Hanna Lis mówi, że może zamiast niej zatrudniłbym jej męża Tomasza Lisa. Oniemiałem. Ona poświęciła się dla niego, to niezmiernie rzadkie w telewizji! Ja na to do niej: „Czy pani wie, co mówi?”. A ona: „Tak. On tego bardziej potrzebuje”. Był w zupełnie dramatycznym dołku - wspominał Urbański w książce "Prezesi".

Hanna Lis prowadziła "Wiadomości", do czasu, kiedy prezesem TVP został Piotr Farfał. Przeciwko wyrzuceniu prezenterki protestowało wtedy 30 członków zespołu.

Reklama

2. Piotr Kraśko

AKPA

Zwolniony z TVP po 25 latach pracy. Kraśko przez ostatnie lata kierował "Wiadomościami" i był rekordzistą - utrzymał się na tym stanowisku najdłużej w historii programu. Wcześniej przez lata prowadził flagowy serwis "Jedynki" i był jego reporterem. Był też korespondentem w Rzymie, Watykanie, Brukseli i w Waszyngtonie, gdzie zastąpił Mariusza Maxa-Kolonko. Debiutował jeszcze w programie dla młodzieży "5-10-15".

-25 lat w TVP, 12 w Wiadomościach, 11 Wieczorów Wyborczych, 2 konklawe, parę wojen, huraganów i trzęsień ziemi, tysiące wyjątkowych i zwyczajnych ludzkich historii, tragicznych i radosnych wydarzeń, setki cudownych spotkanych ludzi - szczęście pracy ze świetnym zespołem, 14 prezesów, piętnasty będzie ostatnim - napisał w poniedziałek wieczorem Piotr Kraśko na Twitterze.

Reklama

Bardzo, bardzo dziękuje za te niezwykłe lata, wszystkiego dobrego i do zobaczenia - dodał. Nie miał szans pożegnać się z widzami na wizji.

Kraśkę publicznie krytykowali politycy PiS-u, m.in. Krzysztof Czabański wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów. - Mnie nie przeszkadzają poglądy polityczne Tomasza Lisa, Piotra Kraśki czy Beaty Tadli, choć w sumie nie wiem nawet, jakie poglądy ma ta pani. Mnie interesuje tylko to, czy oni wykonują uczciwie dziennikarską robotę - tłumaczył się Czabański w wywiadzie "DGP", dlaczego nazwał Kraśkę "kłamcą".

3. Karolina Lewicka

TVP Info

Dziennikarka TVP Info sama odeszła ze stacji. To jej kontrowersyjny wywiad z ministrem kultury, Piotrem Glińskim rozsierdził PiS i skłonił partię do przyspieszenia zmian w fotelach szefów mediów publicznych. Lewicka została okrzyknięta propagandystką i oskarżona o manipulowanie. W tym samym czasie broniło jej wielu dziennikarzy, wskazując, że miała prawo dociskać polityka w studiu. W wywiadzie dla "Die Welt" Lewicka mówiła, że stała się obiektem "hejtu".

4. Jarosław Kulczycki

Inne

Debiutował w Polsacie w 1994 roku, ale już rok później pracował w TVP1. Najpierw jako prezenter TVP2, potem jako gospodarz "Panoramy". Po rocznej przerwie na prowadzenie "Interwencji" w Polsacie wrócił do TVP i zasiadł w fotelu prezentera "Wiadomości". Przez lata związany z TVP Info, gdzie prowadził wywiady z gośćmi.

Pawica skrytykowała go za rozmowę z Łukaszem Warzechą w trakcie kampanii prezydenckiej.

Tak jakby przy nowym porsche 911 postawić starego, wyklepanego poloneza - ocenił publicysta występ Dudy. Po tych słowach Kulczycki go zaatakował. - Czy panu płaci sztab Andrzeja Dudy? Jakich pan porównań używa? Niegodnych profesjonalnego dziennikarza - zapytał Kulczycki. Kiedy dziennikarz TVP Info ponownie zapytał o konwencję kandydata PiS Warzecha nie odpowiadał, a w końcu odpiął mikrofon i wyszedł ze studia.

- Powiedziano mi, że koncepcja się zmieniła i że nie ma dla mnie miejsca w TVP - mówił Kulczycki "Gazecie Wyborczej" i dodał, że przyczyną zwolnienia był napisany przez niego list protestacyjny, w którym w imieniu stacji domagał się od ministra kultury Piotra Glińskiego przeprosin za nazwanie TVP Info programem propagandowym.

5. Justyna Dobrosz-Oracz

Media

- Po szesnastu latach pracy usłyszałam, że muszę odejść, bo wieje wiatr zmian. Dziękuję wszystkim kolegom z Wiadomości, Teleexpressu, Polityki przy kawie za niezwykłe doświadczenie. Operatorom za to, że byli moim oczami. Widzom za niezliczone słowa wsparcia i recenzje. Nigdy nie złamałam dziennikarskich zasad. Nie chodziłam na niczyim pasku i nie stosowałam autocenzury. To pierwszy mój komentarz od lat. Wybaczcie, ale nie sposób w takiej chwili milczeć - napisała na Facebooku dziennikarka.

Justyna Dobrosz-Oracz w „Wiadomościach” TVP1 zajmowała się głównie tematyką polityczną. Z TVP związana była od 2000 roku, pracowała w „Teleexpressie”, prowadziła też poranne rozmowy w programie TVP1 „Polityka przy kawie”. To córka polityka Janusza Dobrosza, który niegdyś był członkiem Ligi Polskich oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dziennikarkę publicznie obrażała Krystyna Pawłowicz, nazywając ją „sejmową specjalistką od faktów medialnych” i wysłała na urlop oraz „cykl wykładów dziennikarstwa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu”. Justynę Dobrosz-Oracz krytykował tez Paweł Kukiz.

6. Piotr Maślak

© 2010 ABC Studios. All Rights Reserved

Ostatnio związany z "Wiadomościami" i TVP Info, gdzie oprócz informacji, prowadził magazyn „Puls Polski”. W przeszłości był zaś gospodarzem m.in. „Kawy czy herbaty” w TVP1. Pracował jako reporter "Wydarzeń" Polsatu oraz programu informacyjnego "Puls Raport" nadawanego w TV Puls.

7. Piotr Jaźwiński

Od 1997 - z roczną przerwą w 2010 na redagowanie serwisów i Info Dziennika w TVP Info - wydawca głównego wydania Wiadomości. Z serwisem związany od 1991 roku. - Nie jest łatwo się żegnać, mając za sobą 24 lata pracy w tej samej firmie, która nie odpłaca się tym samym stopniem lojalności, jakim ja starałem się ją obdarzyć - napisał Jaźwiński.

8. Adam Feder

Nie sposób podziękować każdemu z osobna. Spędziłem z Wami w TVP 13 lat, ponad 1/3 mojego życia… Dziękuję! - napisał na Twitterze Adam Feder. Przez ostatnie tygodnie był związany z TVP Info, gdzie z "Wiadomości", razem z Leszkiem Dawidowiczem przesunął go Tomasz Sygut, szef TAI. Z flagowego serwisu "Jedynki" zniknęły lżejsze, żartobliwe materiały na zakończenie programu, w czym specjalizował się Feder.

9. Jacek Tacik

Media

Jacek Tacik, który pracował jako reporter w "Wiadomościach" od 2011 r. - To była świetna szkoła dziennikarstwa ze wspaniałymi ludźmi. Pięć lat w TVP. Dziękuję ekipie Wiadomości TVP i naszym Widzom. Trzymam kciuki - napisał na Twitterze.

Młody reporter podpadł najpewniej swoimi materiałami na temat uchodźców. To Tacik został ranny w głowę na granicy serbsko-węgierskiej, gdzie relacjonował zamieszki z udziałem uchodźców i węgierskiej policji.

10. Milena Kruszniewska

Media

Milena Kruszniewska - jak podaje serwis wirtualnemedia.pl - przygotowywała serwis zagraniczny na potrzeby głównego wydania "Wiadomości". Za co ją zwolniono? W sieci można odnaleźć materiał krytykujący reporterkę autorstwa Jana Pospieszalskiego. Dziennikarka zrobiła relację z Wielkiej Brytanii, gdzie decyzją brytyjskiego parlamentu zezwolono homoseksualistom na zawieranie małżeństw. Prawicowy publicysta stwierdził, że to była nachalna propaganda ideologiczna, bo autorka zilustrowała go zdjęciami uśmiechniętego Eltona Johna i tylko 3 sekundy poświęciła posłowi Johnowi Godsonowi, który krytykował tę decyzję.

© 2010 ABC Studios. All Rights Reserved