Podczas zorganizowanej w Rzymie konferencji ONZ zaktualizowano listę zagrożonych gatunków zwierząt wędrownych chronionych w ramach Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Wędrownych Gatunków Dzikich Zwierząt. Gepardy, manaty, delfiny - to tylko kilka przykładów zwierząt, które wkrótce mogą zniknąć z powierzchni naszej planety.
Na listę ONZ dopisano również siedem nowych gatunków ptaków, w tym ścierwnika białego. Mimo niezbyt zachęcającej nazwy, jest to jedyny ptak w Europie, który potrafi posługiwać się narzędziami. W diecie ścierwników znajdują się m.in. strusie jaja, których skorupę sprytny ptaszek rozbija kamieniem. Zdaniem ekspertów ONZ jednym z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt wędrownych jest rekin ostronosy zamieszkujący wody Morza Śródziemnego. W wyniku nielegalnych połowów populacja tych drapieżnych ryb zmniejszyła się aż o 96 proc.
Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Wędrownych Gatunków Dzikich Zwierząt zobowiązuje państwa do ochrony wędrownych gatunków zwierząt na całym obszarze ich występowania przez ochronę legowisk, tras wędrówek i zimowisk oraz przez usuwanie powodowanych przez człowieka przeszkód w migracji. Konwencja została uchwalona w 1979 r., a podpisana i ratyfikowana przez Polskę w 1996 r.