W niektórych krajach w niebo będzie można popatrzeć przez wystawione na ulicy teleskopy. Jeśli komuś nie zechce się wychodzić z domu, znajdzie w sieci nagrania wykonane najpotężniejszymi teleskopami przez profesjonalnych astronomów.

Reklama

Dzięki internetowi zobaczymy kosmos "oczami" takich teleskopów jak Gemini North i Keck na Hawajach oraz XMM-Newton i Hubble, które znajdują się na okołoziemskiej orbicie.

"Chodzi o to, by każdy mógł poczuć to, co czują astronomowie, gdy patrzą w niebo" - wyjaśnia sens akcji Catherine Cesarsky z International Astronomical Union (AUI). "Chwilę, kiedy po raz pierwszy obserwuje się przez teleskop Księżyc, zapamiętuje się na całe życie" - dodaje Andy Fabian, profesor astronomii w Cambridge.

Obchodom Roku Astronomicznego towarzyszy również premiera Galileoskopu - prostego teleskopu za 15 dolarów, który oferuje powiększenie od 25 do 50 razy. Takim właśnie teleskopem Galileusz obserwował w 1609 roku Układ Słoneczny, odkrył plamy na Słońcu, kratery na powierzchni Księżyca i cztery księżyce krążące wokół Jowisza.

Reklama

Więcej informacji o maratonie astronomicznym znajdziesz tutaj.