Naukowcy z NASA kilka dni temu zaobserwowali ogromnych rozmiarów plamę słoneczną na powierzchni Słońca, która może w tym tygodniu oznaczać pewne problemy dla Ziemi – czytamy w opublikowanym 31 sierpnia na Twitterze wpisie IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Reklama

Kilka dni temu, naukowcy pracujący dla NASA zauważyli ogromnych rozmiarów plamę słoneczną na powierzchni Słońca. Okazuje się, że może to mieć wpływ na Ziemię w nadchodzącym tygodniu. Eksperci przewidują, że plama będzie się powiększać i za kilka dni stanie się widoczna z naszej planety. Zjawisko zaobserwował łazik marsjański NASA o nazwie Perseverance, który prowadzi badania na powierzchni Marsa oraz zbiera próbki. Zdjęcia plamy zostały wykonane w okresie od 17 do 20 sierpnia.

Ogromna plama na Słońcu

Reklama

Łazik, który codziennie rejestruje obrazy Słońca przy użyciu kamery Mastcam-Z, ma za zadanie pomiar wielkości i ilości pyłu w atmosferze Marsa. W chwili obecnej znajduje się w odległości ponad 450 milionów kilometrów od naszej macierzystej gwiazdy. Obszary na powierzchni Słońca, które są rejestrowane przez system kamer na łaziku, przedstawiają ciemniejsze plamy słoneczne. Ich rozmiary mogą być znacznie większe od naszej planety.Plamy te są związane z intensywną aktywnością magnetyczną. Często w ich otoczeniu występują rozbłyski słoneczne oraz wybuchy plazmy słonecznej.

Jak powstają plamy słoneczne?

Plamy słoneczne formują się, gdy zagęszczone obszary "skręconego" pola magnetycznego wynurzają się z głębokich warstw wnętrza Słońca. Pole magnetyczne w obszarach aktywnych plam słonecznych może być nawet 2500-krotnie silniejsze niż na Ziemi.

Reklama

Występowanie ciemnych plam na powierzchni Słońca, ich częstość oraz nasilenie, wskazują na poziom aktywności słonecznej w ramach 11-letniego cyklu słonecznego oraz 22-letniego cyklu magnetycznego Słońca. Specjaliści prognozują, że do końca bieżącego roku aktywność Słońca osiągnie swoje maksimum, pomimo że wcześniejsze przewidywania wskazywały na okres między 2024 a 2025 rokiem.

Nieoceniona rola łazika marsjańskiego

Łaziki marsjańskie pełnią istotną rolę nie tylko w rutynowych badaniach powierzchni i atmosfery Marsa, ale również stanowią kluczowy komponent systemu monitorowania kosmicznych warunków pogodowych, który dostarcza informacje o potencjalnych zagrożeniach dla naszej planety. To wynika z faktu, że obecnie Mars znajduje się po przeciwnych stronach Słońca w porównaniu do Ziemi, a łazik Perseverance może wykryć nadchodzące plamy słoneczne ponad tydzień przed ziemskimi obserwatoriami.

Plama na Słońcu: jaki będzie miała wpływ na Ziemię?

Eksperci twierdzą, że tego typu zjawiska mogą mieć wpływ na naszą planetę. Przede wszystkim mogą "powodować zakłócenia w nawigacji satelitarnej, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zakłóceń w systemie sieci energetycznych”.