W ciągu ostatniego roku, sonda NASA, Juno, coraz bardziej zbliżała się do wulkanicznego księżyca Jowisza, Io. 30 grudnia minęła go w odległości około 1500 kilometrów od powierzchni Io. Aby dokonać tak bliskiego przelotu, Juno musiała znieść bardzo wysoki poziom promieniowania wokół Jowisza.

Reklama

Sukces misji Juno

Sonda kosmiczna Juno przemierzyła przestrzeń kosmiczną w pobliżu Io, jednego z największych księżyców Jowisza. Sonda zbliżyła się na odległość 1500 kilometrów do powierzchni Io, która jest znana z licznych wulkanów. Najświeższe zdjęcia wykonane przez sondę Juno ukazują skomplikowaną powierzchnię tego naturalnego satelity z dotąd niespotykaną precyzją. Było to najbliższe spotkanie z Io od czasu misji Galileo, która miała miejsce ponad 20 lat temu.

Wulkaniczna natura Io

Io jest pokryty wybuchającymi wulkanami, ponieważ jest nieustannie zamknięty w przeciąganiu liny między pobliskimi obiektami. “Nie tylko największa planeta w Układzie Słonecznym nieustannie przyciąga go grawitacyjnie, ale także galileuszowe rodzeństwo Io - Europa i największy księżyc w Układzie Słonecznym, Ganimedes” - wyjaśnia NASA w oświadczeniu.

Reklama

Planowane badania Io

Można spodziewać się bardziej szczegółowych widoków Io. NASA planuje kolejny “bardzo bliski przelot” 3 lutego 2024 roku. Dane te mogą pomóc odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące świata wulkanów.

Trwa ładowanie wpisu