Naukowcy z Singapuru przeanalizowali dane liczbowe pochodzące od 240 osób w wieku od 54 do 72 lat. Dane te pochodziły z zegarków fitness oraz innych trackerów, które rejestrowały m.in. liczbę kroków oraz spalane kalorie przez 12 tygodni. Osoby, które uczestniczyły w badaniu ze swoimi współmałżonkami, miały niższą średnią kroków i rzadziej osiągały limit 10 lub 15 tysięcy w porównaniu do uczestników, którzy trenowali w pojedynkę.

Reklama

Pojedynczej osobie łatwiej osiągnąć określony cel

Warto zaznaczyć, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Poprzednie badania wykazały bowiem, że osoby, które ćwiczą z innymi, odczuwają większą przyjemność z zajęć. Poza tym mają większą motywację do realizacji planu treningowego oraz czują się bardziej odpowiedzialni za jego przestrzeganie. Biorąc pod uwagę te kwestie, naukowcy z Singapuru stwierdzili, że przyczyną niższego poziomu aktywności par ćwiczących razem mogą być pewne utrwalone nawyki i rutyny.

Zrealizowanie celu 10 tysięcy kroków dziennie jest łatwiejsze dla jednej osoby, niż dla dwóch. W drugim przypadku, obie strony muszą znaleźć czas w ciągu dnia oraz motywację, aby uwzględnić daną aktywność w swoim harmonogramie zajęć. Biorąc pod uwagę fakt, że każda osoba ma nieco inny plan oraz zakres obowiązków, może to nie być łatwe.

Reklama

Zmiana codziennych nawyków jest niezwykle trudna

W małżeństwach z wieloletnim stażem można zauważyć, że obie strony mają swoje własne codzienne nawyki i rutyny, które zakorzeniły się w ich życiu rodzinnym przez cały czas bycia razem. W przypadku takich par zmiana dotychczasowych zachowań jest ogromnym wyzwaniem. Taki stan utrudnia włączenie ćwiczeń do swojego planu dnia i może działać demotywująco. Osoby starsze powinny zatem skupić się na zmianie własnych nawyków, a nie na próbowaniu ćwiczeń w parach i narzucaniu zmian swojemu partnerowi. Dzięki temu mają większe szanse na sukces.

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna jest jednym z głównych czynników wpływających na zachowanie zdrowia, zwłaszcza w starszym wieku. Włączenie treningów w codzienne życie jest skutecznym sposobem na ograniczenie problemów fizycznych i psychicznych, które nasilają się w miarę upływu lat.