Badacze postanowili sprawdzić co znajduje się w środku niezwykłego znaleziska. W tym celu wykorzystali mikrotomografię komputerową, która generuje obrazy 3D. Skan potwierdził, że rzymskie jajo z Aylesbury jest kompletne, czyli zawiera żółtko i białko. Zdaniem Edwarda Biddulpha, starszego kierownika projektu w Oxford Archaeology, to że w środku wciąż znajduje się płyn, jest “absolutnie niewiarygodne”.

Reklama

Jajo z Aylesbury wciąż w centrum zainteresowania

Naukowcy spodziewali się, że zawartość jaja wyciekła, podobnie jak stało się z innymi egzemplarzami. Część z nich rozpadła się w trakcie wykopalisk, wydzielając bardzo nieprzyjemny zapach. Prace archeologiczne w tym miejscu były prowadzone w latach 2007–2016. Badacze przyznali, że zakres odkryć jest tak szeroki, iż trudno przewidzieć jakie będą ich wyniki.

Okazuje się, że po kilka latach rzymskie jajo wciąż fascynuje badaczy. Ostatnie prace zostały przeprowadzone przez konserwatorkę Danę Goodburn-Brown na Uniwersytecie w Kent. To właśnie tam potwierdzono, że w środku znajduje się płyn, prawdopodobnie pochodzący z żółtka i białka. Starożytny egzemplarz trafił następnie do londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Tam zajął się nim Douglas Russell, starszy kustosz kolekcji ptasich jaj i gniazd oraz jego współpracowniczka Arianna Bernucci. Ich zadaniem było znalezienie sposobu na usunięcie zawartości jajka bez jego rozbijania. Mieli także wypowiedzieć się w sprawie sposobów konserwacji znaleziska.

Reklama

Naukowcy chcą poznać tajemnice starożytnego jaja

Douglas Russell stwierdził, że choć istnieją starsze jaja, egzemplarz z Aylesbury jest jedyny w swoim rodzaju, bowiem został zachowany w tak dobrym stanie zupełnie przez przypadek. W londyńskim muzeum znajdują się też zmumifikowane jaja ptasie, które zostały wydobyte z katakumb świętych zwierząt w Denderah w Górnym Egipcie w 1898 roku i najprawdopodobniej są starsze.

Reklama

Naukowcy mają w planach wykorzystać jedną z nowoczesnych technik obrazowania i analizy, chcą bowiem dowiedzieć się, jaki gatunek ptaka złożył jajo. Obecnie cenny egzemplarz znajduje się Discover Bucks Museum w Aylesbury. Trwają też prace nad znalezieniem sposobu wydobycia zawartości bez rozbijania skorupki. Zdaniem ekspertów potencjał do dalszych badań naukowych jest ogromny.