Keegan Barber, który pracuje dla NASA opublikował w swoich mediach społecznościowych niecodzienne zdjęcie. Zostało wykonane 8 kwietnia, a więc w dniu, gdy na terenie USA można było obserwować zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca.

Na zdjęciu obserwujemy moment, gdy Księżyc całkowicie zasłania jasne światło Słońca, co pozwala zobaczyć jego zewnętrzne warstwy atmosfery. W tle ciemnego nieba, za czarną tarczą Księżyca, ukazują się dwie zewnętrzne warstwy atmosfery Słońca - jasnobiała korona i czerwono-różowa chromosfera, które zwykle są niewidoczne gołym okiem z powodu silnego blasku Słońca.

Reklama

Protuberancje. Czym są?

Szczególnie zwraca uwagę obszar różowych formacji, które wyglądają jak wyrzuty z powierzchni Słońca. To nie są rozbłyski słoneczne, ale równie spektakularne zjawisko zwane protuberancją. Protuberancje to ogromne, często pętlowe struktury z plazmy, które wyrastają z powierzchni Słońca i mogą pozostać zakotwiczone nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.

Reklama

Protuberancje są na tyle wielkie, że można je zauważyć z odległości około 160 milionów kilometrów. Wiele z nich jest wyższych niż średnica Ziemi, która wynosi 12 tysięcy 700 kilometrów, a niektóre z tych gigantycznych struktur przekraczają nawet ośmiokrotność średnicy Ziemi. Ich różowy kolor na zdjęciu wynika z emisji czerwonego światła przez wodór w wysokiej temperaturze.