Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki [OPINIA]

| Aktualizacja:

W PRL był taki czas, w latach 70., w którym Polska była - wedle rządzących - ósmą potęgą gospodarczą świata. Jak wiadomo, można mówić, że maluch jest szybszy od ferrari, ale to nie ma większego wpływu na rzeczywistość.

wróć do artykułu
 • ~Dryndryn
  (2019-06-05 11:05)
  Akurat Borsuk jest złym przykładem. Zajmuje się nim HSW która jako jedyna wychodzi na prostą. To Bumar jest kulą u nogi i to ich gepard był pomyłką i wspomniane podwozia.
 • ~umordowany głupotą
  (2019-06-02 14:11)
  Polski przemysł zbrojeniowy nie będzie mieć szans rozwoju tak długo, jak długo Wojsko Polskie nie zdobędzie się na opracowanie czegoś, co się nazywa popularnie "doktryną wojenną" czyli decyzjami kierunkującymi rozwój armii na wile lat! Wyprodukowanie np. czołgu wymaga lat prac projektowych i wdrożeniowych! Uważam, że takie bezmyślne, triumfatyczne bąki w mediach jedynie szkodzą! Broni nie produkuje się "na oczach świata"!
 • ~Szabla zardzewiała.
  (2019-06-02 10:10)
  Co jak co z tych i owych wypowiedzi można jeden wniosek wyciągnąć, że najlepsza i najtańszą bronią byłaby szabla.A te państwa które nie mają przemysłu zbrojeniowego, a sprzęt jest zakupowany za granicą , to taka armia jest słaba, bo jest niestety uzależniona od dostawcy i od sporych wydatków na zakupy uzbrojenia.
 • ~zbrojenia to priorytet
  (2019-06-01 16:33)
  Po co wysmiewanie albo krytykowanie ,ze Polska cos robi ,zeby zaczac zbroic sie. Trzeba od czegos zaczac. Jak dotad czolgi sa potrzebne, zalezy tylko w co sie go uzbroi. Polska musi sie zbroic , bo inaczej nikt z nia nie bedzie sie liczyc i znowu stracimy niepodleglosc.
 • ~Żołnierz RP
  (2019-05-31 17:43)
  Z artykułu pana redaktora to ja się śmieję, przecież pan nie masz bladego pojęcia.
 • ~lech
  (2019-05-31 09:24)
  zawsze można wyremontować T-34 z pomników
 • ~Radomskoverr
  (2019-05-31 08:29)
  Biedny pismaku Chiny w 89 r nie potrafiły wyprodukować obrabiarek i innych maszyn my tak. Obecnie my nie produkujemy niczego zaawansowanego technologicznie a Chiny każda rzecz która produkowana jest na świecie. 30 lat temu wysmianoby kogoś kto mówił że mogą Chińczycy mieć stacje orbitakna a ma maja a my nawet jednego sztucznego satelity dla wojska. Pismaku zniszczylusny swój potencjał i niszczy y bo takie pismaczki za czyjeś pieniądze doluja Polaków.
 • ~Wookie
  (2019-05-31 07:58)
  Trzeba zrobić jak przy Krabie i Rosomaku - kupić licencje na najlepsze podzespoły i zacząć produkcję a potem usprawnienia. Szybko, w miarę racjonalnie ekonomicznie, no i mamy produkcję „u siebie”.
 • ~kolejne AnDrony
  (2019-05-31 07:23)
  Macierki? Z karabinkiem już były problemy, a temu czołgi w głowie. Notabene czołg to "dinozaur współczesnego pola walki" i np. USA idą w lżejsze pojazdy, bo w realnych warunkacz "przeżyją" tak samo długo, czyli parę minut. No ale tym można odwrócić uwagę od innych problemów, np. od tego, że w razie czego amunicji starczy od poniedziałku do środy w południe...
 • ~wigraszek
  (2019-05-31 07:16)
  w Radomiu zwodowano dwa okręty podwodne,teraz będą kombinować przy latających czołgach-putin już dygocze ze strachu !
 • ~koszerson
  (2019-05-31 00:31)
  Czasu juz raczej nie ma takie plany nalezalo rozpoczac 15 20 lat temu ale pamietajmy, kto wtedy rzadzil, poprednie osiem lat to przeciez chu du i kamieni kupa wiec tez nie czarujmy sie iz da sie wystrzelic projekt czolgowy w kilka lat.
 • ~Obrońca PRL .,,...,,,.,,.
  (2019-05-30 23:10)
  Polska była ósmą potęgą gospodarczą świata, ale w produkcji ziemniaka. Maluch był szybszy od ferrari ale w jeździe na lodzie. Dlatego nie wszystko co mówiono w PRL było kłamstwem.
 • ~Zenon
  (2019-05-30 20:12)
  "Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki" Nie do końca, bo taki czołg polski przemysł obronny może stworzyć i wyprodukować. Po prostu pójdzie przetartą drogą jak z AHS Krab 155 mm, która jest składakiem podwozia Samsunga z Korei, wieży z GB, działa z Francji, silnika MTU z Niemiec i elektroniki z PL. Nowy planowany czołg będzie składakiem gotowych podzespołów z półki, np. podwozia z Korei, silnika z Niemiec, wieży z Belgi oraz elektroniki i działa z Polski. Takiego składaka można w PL w miarę szybko zrobić, tylko podstawowe pytanie po co?, jak Polska chce brać udział w projekcie nowego Francusko-Niemieckiego czołgu z działem 130 lub 140 mm.
 • ~Tankista
  (2019-05-30 19:42)
  Czołg na gąsienicach ? To echo I Wojny Światowej. Podpatrzcie konstrukcję zaprezentowaną w Wojnach Gwiezdnych, I odcinka wg chronologii. Tamte unosiły się ok 1 metra nad ziemią. To jest wyzwanie dla przewodniej siły narodu Polskiej Zjednoczonej Prawicy Razem.
 • ~ferdkiepski
  (2019-05-30 19:11)
  Hahaha - sprowadzimy sobie armię izraelską i nikt nam nie podskoczy. Będziemy mieć Merkavy, broń A oraz koszernych kapelanów. Polin potegą jest i będzie.
 • ~Prawda
  (2019-05-30 18:13)
  Niestety ale artykuł odsłania nagą prawdę o wspaniałych pomysłach a było ich już sporo. A to produkcja śmigłowca z Ukrainą a to lekki czołg, wręcz futurystyczny z makietą pokaźną na targach w Kielcach. Mrzonki. Kiedyś był pomysł na samolot szkolno treningowy Iryda. I to był powiedzmy najdalej zaawansowany projekt. Był też drewniany model bojowego samolotu Skorpion. Warto sobie wspomnieć historię tych wszystkich pomysłów i zobaczyć co z tego wyszło. Przygotowanie projektu, prototypu, zmian i wdrożenia do produkcji to są długie lata. Trzeba mieć jeszcze odpowiednie technologie i zaplecze. Jedynym i trafnym biznesowo przedsięwzięciem jest wejście w konsorcjum np. Europejskie w którym będziemy mieli współudział i mogli eksportować na rynki trzecie. Ale kogo to interesuje.
 • ~szeregowy
  (2019-05-30 18:12)
  Proponuję czołgi z dykty,a pancernymi kajakami i bojowymi latawcami beda jak znalaż na uzbrojenie Armi Prwisliańskiego Kraju.
 • ~Andy
  (2019-05-30 17:48)
  Autor nie wspomniał jeszcze o zaplanowanych przez Macierewicza okrętach podwodnych wyposażonych w samoloty pokładowe, które powstaną w radomskiej stoczni. :D
 • ~ter.
  (2019-05-30 17:28)
  Sz. Pan Redaktor jest optymistą. 1. KTO miałby to zrobić, w PL nie ma tylu fachowców znających się na tym. 2. I na konstrukcji oprzyrządowania wykonawczego, narzędzi pomiarowych, stendów zbiorczych, próbach, metalurgii, itd. Czołg to tysiące detali i zespołów do wykonania, złożenia, wypróbowania itd... 3. i na projektowaniu fabryk - kto dziś zadecyduje jaka powinna być pełna zdolność produkcyjna przy normalnych WT i WT 2. rodzaje, pewnie nawet w PBZ nie wiedzą co to jest. 4. TERMINY (pozytywnie) WTT - 2 lata PROJEKT KONCEPCYJNY I WSTEPNY - 2-3 lata Projekt techniczny - 2 lata Wykonanie oprzyrządowania 1 rzędu -2 lata Prototyp - 2 lata Badanie prototypu - 2 lata, w tym czasie wykonanie oprzyrządowania 2. rzędu (+1 rok) W tym czasie zaprojektowanie i wybudowanie fabryki . Wykonanie i badanie partii próbnej oraz badania państwowe - 3 lata Zatwierdzenie dokumentacji : - 1 rok rozpoczęcie produkcji seryjnej (to znaczy ile rocznie - w 1. roku i następnych) wyjazd 1. czołgu serii produkcyjnej od uruchomienia produkcji -12-18 miesięcy. Czyli razem jak mimo to sprężyć sie 15 lat minimum od dziś KTO WTEDY BĘDZIE PAMIĘTAŁ O PREZESIE PGZ????
 • ~icoz
  (2019-05-30 17:13)
  dziennikarz niemieckiej gazet powinnen wiedziec że niemcy rozwlili panstwowe zakłady uzbrojenia w 1939 a po wojnie jeszcze rosja wszystko rozszabrołwaa przed wojną polska produkłowaa więcej nowoczesnych czółgów samoloów i za 10 mniejszą kasę niż dzisiaj te POłuczyny

Może zainteresować Cię też: