Informację o przyznaniu nagrody przekazał kardynałowi prokurent zarządu TVP SA Paweł Paluch. Jak napisano w uzasadnieniu, Wiktory służą uhonorowaniu wybitnych postaci, które dzięki swoim umiejętnościom, osobowości i wiedzy zapisały się w pamięci telewidzów.

Reklama

"Z pewnością nie wyczerpują one honorów, którymi widzowie pragnęliby docenić waszą eminencję, niemniej proszę przyjąć choć takie symboliczne wyrazy szacunku i uznania telewidzów" - zaznaczył przedstawiciel TVP. Dodał, że przyznanie nagrody zbiegło się z emisją w TVP filmu "Świadectwo" z udziałem kardynała Dziwsza, który w Wielkim Tygodniu obejrzało w sumie 11,5 mln widzów.

>>>Dziwisz krytykuje polityków

Kardynał Dziwisz przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że jest ogromnie zaskoczony wiadomością o otrzymaniu nagrody Superwiktora Specjalnego. "Jestem pasterzem Kościoła, a nie aktorem czy przedstawicielem mediów. Jeśli to miałoby służyć porozumieniu i kontaktowi pasterza i kapłana ze społeczeństwem, któremu chce służyć, to gotów jestem przyjąć to wyróżnienie" - dodał metropolita krakowski.

Jak zaznaczył, telewizja jest potężnym środkiem dotarcia do ludzi, z którego chce korzystać także Kościół. "Telewizja powinna być bezstronna, obiektywna i służyć wszystkim. W środkach przekazu nie można pomijać życia religijnego" - mówił kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski został zaproszony na uroczystość wręczenia Wiktorów 2008, która odbędzie się 11 maja w Warszawie.

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 r. Laureatów wybiera akademia złożona z ponad stu dotychczasowych zdobywców nagrody. Do tej pory jedynym duchownym wyróżnionym Superwiktorem był w 1989 r. papież Jan Paweł II.