Dziś w Krakowie i Gdańsku odbędą się uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości i upadku komunizmu.

Jako największe otwarte wydarzenie zapowiadany jest wieczorny koncert "Zaczęło się w Polsce" - na terenie Stoczni Gdańskiej. Wystąpią m.in. zespół Scorpions i australijska wokalistka Kylie Minogue, która po raz pierwszy będzie gościć w Polsce. Występy gwiazd międzynarodowych uzupełnią koncerty Kory, Tomka Lipińskiego i grupy TILT, Lombardu i zespołu Kombii.

Reklama

>>>Quiz: Sprawdź, co wiesz o 4 czerwca

W Warszawie o godz. 20 rozpocznie się wielki koncert na Placu Teatralnym. Zagrają: Piersi, Turbo, Oddział Zamknięty, Klaus Mitffoch, Sztywny Pal Azji, Dżem, Voo Voo, Kobranocka, Dezerter, Kryzys, Kayah i Adam Nowak (Raz, Dwa, Trzy).

Polityczne obchody dnia 4 czerwca rozpoczną się przed południem w Krakowie z udziałem premiera Donalda Tuska. Na Wawelu pojawią m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, szefowie rządów Czech, Rumunii, Węgier Litwy i Ukrainy, a także b. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kaczorowski.

Premier wraz z metropolitą krakowskim kardynałem Stanisławem Dziwiszem powitają zaproszonych gości przed Katedrą Wawelską; w świątyni odbędzie się uroczyste wykonanie "Te Deum".

W południe zabrzmi Dzwon Zygmunta. W Krakowie nie pojawi się prezydent Lech Kaczyński, który rano w Gdańsku odznaczy kilkadziesiąt osób zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce.

Reklama

Główną część uroczystości, na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu, rozpocznie Donald Tusk. Planowane są też wystąpienia Lecha Wałęsy, Vaclava Havla oraz przywódców zaproszonych państw. Zgromadzeni wystosują "Posłanie do Młodej Europy" - specjalne przesłanie do młodych ludzi w rocznicę obalenia komunizmu. Po zakończeniu uroczystości Tusk, Wałęsa i Havel odlecą do Gdańska.

przeczytaj ciąg dalszy tekstu na drugiej stronie



>>>Niesamowita przemiana Karola Guzikiewicza: "Polska jest na Wawelu i w Gdańsku"

W czasie gdy będą trwały przemówienia na Wawelu, w Gdańsku przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców rozpocznie się msza św. współorganizowana przez NSZZ "S". Liturgii przewodniczył będzie prymas Polski kardynał Józef Glemp, homilię wygłosi metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Na mszy będzie obecny Lech Kaczyński. Po mszy zaplanowano więc związkowy i przemówienia lidera "S" Janusza Śniadka oraz Lecha Kaczyńskiego.

Organizatorzy spodziewają się obecności ok. 10 tys. osób.

Przed mszą w sali "Akwen" Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" prezydent Kaczyński odznaczy osoby zasłużone dla przemian demokratycznych w Polsce.

>>>Zobacz, jak Lech Kaczyński i jego żona wyglądali 20 lat temu

Rano kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku złożą prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności o. Maciej Zięba.

O godz. 16 w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka rozpocznie się międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu - część gdańska", ukazującą rolę i znaczenie Polski w przemianach 1989 roku w Europie z udziałem Tuska, Wałęsy i Havla.