W wakacje odbędzie się remont Senatu. Odnowiona sala obrad plenarnych będzie wyposażona w fotele z welurową tapicerką, pulpity w kolorze jasnego dębu i nowy stół prezydialny.

Reklama

Marszałek izby Bogdan Borusewicz z PO mówi, że po remoncie senatorowie będą mogli korzystać z laptopów, siedząc w swoich fotelach. Zamierzamy też zmodernizować elektroniczny system do głosowania - dodaje. Jego zdaniem, sala plenarna nie spełnia norm bezpieczeństwa - stąd remont. Władze Senatu rozważają nawet budowę nowego budynku na tyłach parlamentu.

Tymczasem likwidację Senatu postulują wszystkie partie oprócz PiS. Platforma formalnie nie wycofała się z postulatu zniesienia wyższej izby parlamentu. Ostatnio głośno o likwidacji Senatu mówiły Solidarna Polska i Ruch Palikota. Gruntownych zmian w funkcjonowaniu Senatu chcą także PSL i SLD.

Próby podniesienia rangi wyższej izby parlamentu zaczęły wykraczać poza dbanie o estetykę. Zmieniając regulamin, senatorowie chcą wprowadzić między innymi instytucję wysłuchań publicznych i stworzyć możliwość konsultacji projektów ustaw w Internecie.