Szef PiS podkreślił, że "podatek korupcyjny" bezpośrednio wpływa na poziom życia w Polsce i obciąża nasz system gospodarczy. Ogranicza też możliwości, jakie dają Polsce środki europejskie - uważa Kaczyński i wskazał na problemy z budową dróg.

Reklama

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że walka z korupcją to kwestia przyszłości naszego kraju. Chodzi o naszą siłę gospodarczą i siłę pod każdym innym względem, chodzi o los milionów Polaków - mówił.

Kaczyński dodał, że przeciwstawienie się korupcji jest jednym z najważniejszych zadań aparatu państwowego i uczestników życia publicznego.

Z kolei Mariusz Kamiński wyliczał raporty, które wskazują na wzrost nieprawidłowości przy przetargach, w których pojawiają się publiczne pieniądze.

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego mówił, że według unijnej agencji antykorupcyjnej, co piąty przetarg w Polsce zakończył się zmową cenową lub korupcją. Podkreślał, że o skali problemu świadczy ostatnia afera - "informatyczna".

W nią zaangażowani są urzędnicy najważniejszych instytucji państwa - MSW, agencji wojskowych, GUS-u, Komendy Głównej Policji. A lista ta nie jest zamknięta - podkreślił Kamiński.

Kamiński wypominał rządowi brak realnych działań antykorupcyjnych. Podkreślił, że bez zmiany na szczytach władzy nie da się skutecznie walczyć ze sprzeniewierzaniem publicznych pieniędzy. Dodał, że nowy rząd będzie musiał rozpocząć swoje działania od audytu finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu wydatkowania środków unijnych. Rozliczymy ich z każdego euro - dodał Kamiński