Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w radiowej Trójce, że ubieganie się przez byłego prezydenta o mandat poselski czy senatorski nie jest częścią polskiej tradycji. Bronisław Komorowski powiedział w wywiadzie dla "Polityki", że nie wyklucza startu do Senatu, choć na razie tego nie planuje. Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że byłe głowy państwa mogą nadal służyć cennymi radami w życiu publicznym.

Reklama

Wielokrotnie mówiono, żeby zmienić formułę Senatu i wykorzystać potencjał i doświadczenie byłych prezydentów i może to byłby dobry pomysł, żeby wszyscy byli prezydenci mogli w takim gremium zasiadać i służyć radą i doświadczeniem, ale na razie w obecnym prawie takiej sytuacji nie ma - powiedziała polityk PO.

Nowa marszałek rozwiała też mity o tzw. zamrażarce sejmowej, gdzie miałyby trafiać ustawy, proponowane przez opozycję. Tak mówiła w radiowej Trójce Małgorzata Kidawa-Błońska. Z tego co wiem jest 6 ustaw, które są u marszałka, projekt ustawy nie może leżeć dłużej niż 4 miesiące, więc to nie jest tak, że tutaj latami leżą ustawy i nie mogą ujrzeć światła dziennego, to jest mit - powiedziała.

Marszałek Sejmu przyznała jednak, że długotrwałe prace nad projektami ustaw toczą się w komisjach. Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała również, że wakacje sejmowe będą krótkie. Jak dodała, przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu będzie wydłużone o jeden dzień i rozpocznie się już we wtorek.