Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Na stronie internetowej prezydenta napisano, że umożliwi ona m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych narzędzi poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Władze lokalne będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Podpisana ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że zmiana przepisów daje nadzieję na poprawę jakości powietrza. Człowiek nie ma wpływu na to, czym oddycha. Niebezpieczne pyły i związki chemiczne kumulują się w układzie oddechowym, krążenia i w całym organizmie. Później wpływa na rozwój nowotworów, Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, astmy, zawałów czy udarów - co powoduje zgon około 45 tys ludzi rocznie.

Doktor Dąbrowiecki zwraca uwagę, że ludzie nie są świadomi, że spalając śmieci, zanieczyszczają powietrze i wywołują różne choroby. To, co wrzucasz do swojego pieca, to samo wydostaje się przez komin i wraca przez okno do domu - dodaje doktor Dąbrowiecki.