Do kompetencji Rady należy wybór i odwoływanie, na wniosek prezesa PiS, m.in. wiceprezesów PiS, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego, skarbnika PiS, a także członków Komitetu Politycznego. Według informatorów PAP w kierownictwie partii nie należy się spodziewać zmian na stanowisku przewodniczącego Komitetu Wykonawczego, który kieruje strukturami PiS. Pozostanie nim wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.
Reklama

Kaczyński ocenił na konferencji prasowej po posiedzeniu, że "wybory (...) zakończyły się sukcesem". - Wszyscy zgłoszeni kandydaci przeszli, różnice w wynikach oczywiście były, ale nie miały charakteru, które można by określić jako różnice o charakterze politycznym - powiedział prezes PiS.

- Krótko mówiąc mamy do czynienia z nowym kierownictwem, ale to jest kierownictwo w wielkiej mierze kontynuacyjne. Kierownictwo z poprzedniej kadencji odniosło wielki sukces - zwycięstwo wyborcze, najpierw w wyborach samorządowych, później prezydenckich, wreszcie parlamentarnych - powiedział Kaczyński.

- Nie było powodów do jakichś szerszych zmian, chociaż pewne uzupełnienia nastąpiły. Z osób powszechnie znanych weszli w skład kierownictwa partii panowie wicepremierzy (Mateusz) Morawiecki i (Piotr) Gliński, weszła też bardzo zasłużona działaczka naszej partii, ale przede wszystkim klubów "Gazety Polskiej", bardzo zasłużona w tym wszystkim co wiąże się z uczczeniem tych, którzy zginęli w Smoleńsku (Anita Czerwińska - PAP) i wreszcie, to było oczywiste, weszła też bardzo zasłużona dla naszej partii rzecznik naszej partii (...) pani poseł Beata Mazurek - powiedział Kaczyński.

Dlaczego nie ma Michała Ujazdowskiego?

Reklama

Prezes PiS był pytany na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie, czemu w Komitecie Politycznym PiS nie znalazł się europoseł tej partii Kazimierz Michał Ujazdowski oraz o to, czy miało to związek z poglądami tego polityka nt. TK.

Reklama

- W naszej partii są różne poglądy i oczywiście można mieć odmienny od kierownictwa pogląd, także jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli chodzi o wchodzenie do kierownictwa, to w sprawach najwyższej wagi - a to jest sprawa najwyższej wagi - poglądy muszą być jednolite - odpowiedział Kaczyński.

- Poza tym jest tu pewien element zdziwienia, w żadnym razie pana Kazimierza Ujazdowskiego nie można posądzać o naiwność, nieznajomość funkcjonowania naszego życia publicznego. To jest polityk bardzo dobrze przygotowany i od strony doświadczenia i od strony intelektualnej (...) i w związku z tym jego stanowisko jest rzeczywiście mało zrozumiałe - dodał prezes PiS.

Według niego "jest w tej chwili zupełnie oczywiste, że po pierwsze: TK odrzuca stosowanie prawa włącznie z konstytucją; po drugie uznaje, że w gruncie rzeczy sam to prawo stanowi". - Stwierdzenie przez prezesa TK, przy rozważaniu tzw. poprawki grudniowej - "ja tej ustawy nie widzę" jest całkowicie sprzeczne z art. 7 konstytucji, zasadą legalizmu, i nie może być przyjęte do wiadomości - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podczas konferencji zapowiedział też utworzenie "struktury wyborczej związanej z wyborami samorządowymi". Według Kaczyńskiego mają do niej wejść przede wszystkim działacze, którzy są po raz pierwszy w parlamencie. - Oni mają się wykazać, przygotować wybory samorządowe na rok 2018. Mają dwa lata czasu, w ciągu najbliższych tygodni, najwyżej miesiąca, te struktury będą powołane i, mam nadzieję, że zaczną energicznie funkcjonować - powiedział Kaczyński.