W czwartek prokurator przedstawił Przemysławowi S. zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza policji podczas i w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych, w wyniku czego policjant doznał obrażeń ciała, skutkujących rozstrojem zdrowia na okres poniżej 7 dni, oraz zarzut usiłowania wdarcia się do Pałacu Prezydenckiego.

Reklama

Łukasz Łapczyński poinformował, że "zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy dawał podstawy do przedstawienia Przemysławowi S. takich zarzutów. Zwrócił jednocześnie uwagę na kwestię poczytalności podejrzanego. Biegli psychiatrzy mają określić, czy w czasie zdarzenia miał możność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa odmowy złożenia wyjaśnień. Oświadczył, że nie pamięta przebiegu zdarzenia.

Łapczyński podkreślił, że przesłankami wniosku o tymczasowy areszt dla 36-latka są: uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się podejrzanego i grożąca mu wysoka kara (jedno z przestępstw mu zarzucanych zagrożone jest karą 10 lat więzienia). W sprawie zachodzi konieczność przeprowadzenia z podejrzanym badań sądowo-psychiatrycznych, uzyskania wyników badań toksykologicznych, a także wykonania innych czynności procesowych zmierzających do pełnego ustalenia okoliczności zdarzenia.

Prokurator, kierując do sądu wniosek, wziął pod uwagę stanowisko lekarzy i wskazał, że środek zapobiegawczy powinien być wykonywany w odpowiednim zakładzie leczniczym.

Reklama

Do zdarzenia, w którym ucierpiał funkcjonariusz, doszło we wtorek przed godz. 14.00. Policjant pełniący służbę w patrolu pieszym zauważył na jednokierunkowej ulicy Focha, w pobliżu placu Piłsudskiego, osobowego volkswagena jadącego pod prąd. Umundurowany funkcjonariusz wszedł na jezdnię i próbował zatrzymać kierowcę, żeby zwrócić mu uwagę. Ten jednak, zamiast zatrzymać się do kontroli, potrącił policjanta i podjął próbę ucieczki.

Reklama

36-letni Przemysław S., który kierował volkswagenem, zawrócił na ul. Focha, po czym skręcił w ulicę Trębacką. Został zatrzymany na Krakowskim Przedmieściu, w niewielkiej odległości od miejsca, z którego zaczął uciekać. Samochód, którym się poruszał, zatrzymał się na zaporze przy wjeździe na teren Pałacu Prezydenckiego.

Jak podał PAP prok. Łapczyński, 36-latek nie zachowywał się agresywnie, "ale jednocześnie nie wykonywał wydawanych mu poleceń i kontakt z nim był utrudniony". Mężczyzna był trzeźwy. Dlatego Przemysław S. został zabrany do szpitala przy ul. Nowowiejskiej, pobrano mu także krew do badań na obecność środków odurzających, na wyniki trzeba zaczekać około czterech tygodni.