Obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) jest kandydatką na nowego marszałka Sejmu wskazaną we wniosku o odwołanie Kuchcińskiego, który klub PO-Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie pod koniec lipca. Jeśli jednak marszałek Kuchciński sam złoży rezygnację - jak zapowiedział w czwartek - wówczas wniosek klubu PO-KO stanie się bezprzedmiotowy.

Reklama

Neumann poinformował w czwartek PAP, że jego klub złoży nowy wniosek - o to, aby nowym marszałkiem Sejmu została Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zapowiedź dymisji Kuchcińskiego padła podczas jego czwartkowej konferencji prasowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który również był na niej obecny, ocenił, że Kuchciński nie złamał prawa i istniejących obyczajów, a jego decyzja o rezygnacji jest dowodem postawy związanej z hasłem PiS, by słuchać Polaków i służyć Polsce. Kaczyński zapowiedział też, że w krótkim czasie zostanie złożony projekt ustawy, który ureguluje w sposób "rygorystyczny", kto i w jakich okolicznościach może latać samolotami rządowymi.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że wybór nowego marszałka Sejmu ma nastąpić w piątek.