Dzięki Karcie, Polacy mieszkający na Wschodzie będą mogli bez problemów wielokrotnie przekraczać polską granicę. Ustawa wprowadza też istotny zapis o
refundacji kosztów wizy. Osoba która otrzyma Kartę Polaka, będzie miała także prawo do podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Reklama

Zgodnie z ustawą, Karta Polaka może być przyznana osobie, która m.in. wykaże co najmniej bierną znajomość języka polskiego oraz w obecności konsula złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Osoba ta musi jednak wykazać, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo, bądź wykazać swoją działalność na rzecz kultury polskiej lub polskiej mniejszości.

Karta Polaka, wydawana przez konsula, ma być ważna przez 10 lat od momentu jej przyznania.

Z ustawy szczególnie cieszą się Polacy na Białorusi. Bo to właśnie tam do polskiej narodowości oficjalnie przyznaje się ponad 400 tysięcy ludzi. Jednak osób z polskimi korzeniami może być tam kilkakrotnie więcej.

Reklama

Polacy mieszkający na Białorusi zwracają uwagę na fakt, że po otrzymaniu Karty Polaka będą mieli nie tylko potwierdzoną przynależność do narodu polskiego, ale i ułatwienia przy wjeździe do Polski oraz znalezieniu w naszym kraju pracy czy szkoły. "Podpisanie przez prezydenta Karty Polaka jest historycznym i ważnym wydarzeniem" - powiedziała Andżelika Borys, prezes Związku Polaków nie uznawana przez białoruskie władze.