W artykule redakcyjnym zatytułowanym "Polska odbliźniaczona" dziennik pisze, iż "Donald Tusk jasno dał do zrozumienia, że wycofa polskie wojska z Iraku i zgodzi się na tarczę rakietową tylko wtedy, gdy będzie to zgodne z interesami bezpieczeństwa Polski, co w Waszyngtonie nie będzie przyjęte z powszechnym zadowoleniem".
"Wszyscy Amerykanie powinni być jednak zadowoleni, że Polska, największy i najważniejszy kraj byłego bloku wschodniego, który przyłączył się do NATO i do Unii Europejskiej, głosował za poparciem Europy, nowoczesnego kapitalizmu i swoich najlepszych tradycji politycznych" - czytamy w edytoriale.
Podsumowując bilans rządów braci Kaczyńskich, gazeta pisze, że "przemawiali oni w imi ran i resentymentów zrodzonych z tragicznej XX-wiecznej historii Polski, ale problem w tym, że często zachowywali się tak, jakby historia ta była wyłączną własnością ich partii, a ich wojowniczy, populistyczny ton był jedynym jej uprawnionym głosem".
"Podsycali oni klimat oskarżeń i podejrzeń, który odseparował Polskę od jej naturalnych europejskich partnerów i
zniechęcił młode pokolenie, bardziej zorientowane na przyszłość i na świat zewnętrzny" - pisze o Kaczyńskich "New York Times".
Mimo sygnałów od polityków PO, że pod ich rządami Polska nieco zdystansuje się od USA i zbliży z Europą, Stany Zjednoczone powinny cieszyć się z porażki PiS w wyborach - uważa "New York Times".
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama