Widzimy wyraźnie, że jest to potrzebne - mówił Morawiecki. - Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki. Walka z wirusem to nie pojedynek, który możemy zaplanować krok po kroku, ale staramy się to robić - mówił premier.

Reklama

SZCZEGÓŁY OGRANICZEŃ

Ograniczenia w przemieszczaniu się i zgromadzenia do 2 osób.

Ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej. Tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa; w tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. PRZYKŁAD: Do autobusu z 50 miejscami siedzącymi, będzie mogło wejść 25 osób.

Obowiązuje zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

Utrzymane zostają dotychczasowe ograniczenia: funkcjonowanie galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy. Wyłączone są z niej jedynie osoby, które podróżują w związku z pracą lub służbą.

Nowe zasady ograniczające przemieszczanie się i zgromadzenia dotyczą również obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów - będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób

W związku z kolejnymi obostrzeniami epidemicznymi, będą zamykane sądy i urzędy państwowe. We wszystkich urzędach państwowych wprowadzona będzie zasada, że tylko tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali fizycznie ze sobą razem wspólnie w jakichś większych pomieszczeniach, tam będzie to dopuszczalne".

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrosła do 884. Zmarła dziesiąta zakażona osoba.