Dworczyk na antenie TVN 24 był pytany m.in. co ze szczepionką dla pracowników z Ukrainy, których setki tysięcy pracuje w Polsce. Każda osoba, która legalnie przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i ten pobyt ma uregulowany posiadając na przykład kartę czasowego albo stałego pobytu może się zaszczepić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, więc pracownicy z Ukrainy, czy z innych krajów będą mogli otrzymać bezpłatnie szczepionkę – odpowiedział szef KPRM.

Reklama

Dopytany o to, czy w takich przypadkach będzie wymagane pozwolenie o pracę Dworczyk wyjaśnił, że żadne dodatkowe dokumenty – poza tymi potwierdzającymi, że ktoś ma uregulowany pobyt w Polsce – nie będą wymagane. Nie muszą (te osoby) mieć żadnych dodatkowych dokumentów, żadnego pozwolenia o pracę czy zaświadczenia o studiach, dlatego że pobyt czasowy nie zawsze wiąże się z pozwoleniem o pracę w naszym kraju - przypomniał.

Dworczyk odniósł się także do kwestii szczepień osób bezdomnych. Poinformował, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich i można będzie się na nią zapisać także będąc nieubezpieczonym. Dotyczy to zatem także osób bezdomnych, które będą mogły się zaszczepić na koronawirusa.

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Czeka nas trzecia fala koronawirusa?

Zgodnie z prognozami musimy liczyć się z trzecią falą pandemii – powiedział Dworczyk w TVN24.

Podobnie jak inne kraje przygotowujemy się do tego, wprowadzając kolejne ograniczenia, które mają zablokować transmisję wirusa. Które mają uczynić trzecią falę jak najmniej niebezpieczną, a wielu ekspertów mówi, że ta fala może być najbardziej dolegliwa – zaznaczył.

Szef KPRM ocenił, że obostrzenia są uciążliwe praktycznie dla wszystkich Polaków.

Miejmy nadzieję, że to ostatni zbiorowy wysiłek, który musimy podjąć, by nie doszło do tej potężnej trzeciej fali – powiedział.

Szczepienia przeciw COVID-19

Dworczyk był pytany o akcję szczepień.

To chyba największa w ciągu ostatnich lat operacja logistyczna. Zorganizowanie takiej akcji jest olbrzymim wyzwaniem i olbrzymim obciążeniem dla służby zdrowia. Musimy powstrzymać te zachorowania, nie tylko dlatego, że nie chcemy, by Polacy musieli walczyli z tą straszną choroba, ale również dlatego, by personel medyczny mógł skupić się na akcji szczepień – zwrócił uwagę szef kancelarii premiera.

To jest w tej chwili nasz najważniejszy cel, bo to jedyna droga, by wrócić do normalności - dodał.