"Trudne posiedzenie skończyło się dobrymi rezultatami dla Polski" - powiedział premier Donald Tusk, podsumowując zakończony właśnie szczyt UE.

Reklama

>>> Zobacz, co Polacy sądzą o kłótni prezydenta z premierem

Przyznał, że nie przeszkodził w tym prezydent Lech Kaczyński. "Przepraszam za zamieszanie, ale mieliśmy bardzo ważne sprawy do załatwienia" - tłumaczył się Tusk z tego, że rozpętał wojnę z prezydentem o to, kto ma lecieć na szczyt UE. Powiedział przy tym, że zaryzykował swoją reputację.

>>>Przeczytaj, jak na szczycie Tusk potraktował prezydenta

Premier dodał, że nie ma nic przeciwko temu, by prezydent razem z nim wrócił z Brukseli. Prezydent przyleciał jednak do Polski wyczarterowanym samolotem.

Pakiet klimatyczny w grudniu

Co się udało załatwić? Choćby to, że decyzja w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego będzie podjęta na zasadzie jednomyślności. Chodzi o limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery, za których przekroczenie musieliby zapłacić polscy podatnicy.

Reklama

>>>Dowiedz się, jak wzrosną ceny prądu po wprowadzeniu pakietu klimatyczno-energetycznego

"Polska jest zainteresowana ochroną klimatu. I dlatego chcemy zbudować pakiet, który jest do wytrzymania dla uboższych państw UE. Udało nam się przekonać przy pomocy ośmiu państw UE, by decyzja była podjęta wspólnie w grudniu, aby każde państwo mogło skutecznie wytłumaczyć swój punkt widzenia" - powiedział Tusk.

>>>Dlaczego kraje UE kłócą się o limity emisji dwutlenku węgla

Zdaniem Donalda Tuska udało się zapobiec sytuacji, w której niektóre państwa UE bardzo ucierpiałyby przez dyrektywy pakietu. Chodzi przede wszystkim o kraje, które czerpią energię głównie z węgla.

"Polska odzyskała zdolność koalicyjną w regionie" - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rostowski: UE lepiej poradzi sobie z kryzysem niż USA

Poska delegacja jest również zadowolona z rozmów o kryzysie finansowym. Minister finansów Jan Vincent-Rostowski poinformował, że Rada Europejska przyjęła 14 artykułów dotyczących sytuacji na rynkach finansowych. "Pakiet przyjęty przez całość Unii Europejskiej" - podkreślił Rostowski.

>>>Sprawdź, jak Unia poradzi sobie ze światowym kryzysem finansowym

Ministrowie finansów krajów UE omawiali także - mówił Rostowski - najbardziej prorynkowe rozwiązania, aby "zapewnić bezpieczeństwo depozytów i utrzymać wzrost gospodarczy w całej UE".

"Jestem przekonany, że rozwiązania europejskie są w obecnej chwili najlepsze, jakie zostały zaproponowane na skalę światową. Są stanowczym krokiem do przodu w porównaniu z rozwiązaniami przyjętymi w USA" - ocenił szef resortu finansów. "Kraje UE chcą także dążyć do ujednolicenia polityki i zasad nadzoru finansowego na poziomie światowym" - dodaje.

Wałęsa europejskim "mędrcem"

Tusk poinformował także, iż były prezydent Polski Lech Wałęsa został "mędrcem" Unii Europejskiej, wchodząc do Grupy Refleksyjnej UE. To grupa, która - według jej pomysłodawcy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego - ma "nakreślić wizerunek i kontury Europy jutra".

>>>Kto nie chciał Wałęsy w Grupie Refleksyjnej UE

"Po długich negocjacjach w Brukseli, stolicach europejskich, udało się wspólnie osiągnąć porozumienie co do kształtu tej grupy. To było bardzo ważne zdarzenie z punktu widzenia Polski" - powiedział Tusk.

Wałęsa został europejskim mędrcem, choć sceptyczny wobec tego pomysłu, był Lech Kaczyński. Ale, jak się okazało, także i w tej sprawie prezydent poparł stanowisko delegacji rządowej.