Na pytanie zadane w sondażu pracowni Social Changes zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, czy Radosław Sikorski powinien odejść z polityki w związku ze swoją kolejną wypowiedzią, która została wykorzystana przez rosyjską propagandę 50 proc. ankietowanych odparło, że tak, a 19 proc. uważa, że mimo kolejnych wpadek, powinien on w polityce pozostać. 31 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Reklama

wPolityce.pl przypomina, że w ostatnich dniach Radosław Sikorski znów znalazł się w centrum debaty politycznej. Jego wypowiedź, w której sugerował, że rząd PiS rozważał udział w rozbiorze Ukrainy, została wykorzystana przez rosyjską propagandę. Nie ma też wątpliwości, że jest to wypowiedź nieprawdziwa, ponieważ Polska pomagała Ukrainie - także militarnie - zarówno przed wojną, jak i w chwili rosyjskiego ataku. I pomaga do dziś, w sposób spektakularny" - zaznacza portal.

Portal: Dostarczył Kremlowi cennego argumentu

"Przypomnijmy, że po ataku na gazociąg NordStream Sikorski - były minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska - podziękował USA, także dostarczając Kremlowi cennego argumentu, wykorzystanego m.in. na forum ONZ" - czytamy.

"Czy Radosław Sikorski odejdzie z polityki? Jak na razie, politycy Platformy bronią go z całą mocą. Nie ma jednak wątpliwości, że jego ostatnie wypowiedzi dyskwalifikują go jako polityka, zwłaszcza w obszarze polityki zagranicznej" - podkreśla wPolityce.pl.

Reklama

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 27 do 30 stycznia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1083 osób.

autor: Edyta Roś