Inauguracja posiedzenia Sejmu i Senatu

W poniedziałek odbyły się pierwsze, inauguracyjne, posiedzenia dwóch najważniejszych izb: Sejmu i Senatu. Nowo wybrani posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie. Posiedzenie Sejmu X kadencji poprowadził marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Z kolei pierwsze posiedzenie XI kadencji Senatu przeprowadził marszałek senior Michał Seweryński. W obu izbach odśpiewano hymn państwowy, a także przemawiał prezydent.

Hołownia marszałkiem Sejmu, Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu

Reklama

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji przeprowadzono głosowanie nad wyborem marszałka i wicemarszałków tej izby. Zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość do funkcji marszałka, a następnie wicemarszałka Sejmu Elżbieta Witek przegrała oba głosowania. Nowo wybranymi wicemarszałkami Sejmu zostali: Monika Wielichowska, Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga) a także Krzysztof Bosak z Konfederacji. Ten ostatni uzyskał najwięcej ilość głosów.

Reklama

Nowo wybranym marszałkiem Sejmu został natomiast lider Polski 2050 i jeden z liderów Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, który otrzymał 265 głosów.Dziękuję. Obiecuję, że to będzie nowy, otwarty Sejm. W Sejmie X Kadencji Patria zawsze będzie stała nad interesem tej, czy innej partii - napisał na X marszałek Sejmu X kadencji.

Zakończyliśmy pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. Dziękuję Senatorom za zaufanie i gotowość intensywnej pracy. Odbudujemy Polskę, przywrócimy słowom prawdziwe znaczenie, nie zawiedziemy zaufania Polaków - tak skomentowała zwycięstwo w głosowaniu na marszałka Senatu kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Polityczka frakcji na czele której stoi Donald Tusk uzyskała w głosowaniu 66 głosów.

W starciu z Kidawą-Błońską porażkę, by nie powiedzieć klęskę, poniósł za to kandydat PiS Marek Pęk, który otrzymał 33 głosy. Nowo wybranymi wicemarszałkami Senatu zostali natomiast: Magdalena Biejat z Lewicy, Michał Kamiński (PSL) i Maciej Żywno reprezentujący Polskę 2050.

Polacy ewakuowani ze Strefy Gazy

Puszyła operacja polegająca na ewakuowaniu Polaków z objętej wojną Strefy Gazy. Udział w niej biorą polscy żołnierze stacjonujący w Egipcie. W sumie do 19 listopada weźmie w niej udział do 150 żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Egipcie. Wsparcie dla operacji zapewnią także trzy samoloty: dwa Herculesy C-130 oraz jeden C-295 123. W poniedziałek na warszawskim Okęciu wylądowały samoloty z ewakuowanymi Polakami. Dwa samoloty wylądowały przed godziną 15 na wojskowym lotnisku Okęcie. Na ich pokładach powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy - oznajmił rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk. Jacek Goryszewski.

W Strefie Gazy trwa kryzys humanitarny, który dotyka tysiące ludzi. Jest oto efekt walk a także bombardowań. Brakuje podstawowych produktów żywnościowych, wody, leków i paliwa.

Przetasowania w rządzie premiera Wielka Brytanii. Kontrowersyjna minister odwołana

Biuro premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka poinformowało o zwolnieniu ze stanowiska brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Suellę Bravermann. Ta decyzja może w najbliższej przyszłości uruchomić szersze przetasowania personale w rządzie. Bravermann wzbudzała liczne kontrowersje. Głównie za sprawą jej wypowiedzi na temat imigracji. W miniony weekend wzmogła się presja na Sunaka, by ją odwołał.

Powodem były jej wypowiedzi poprzedzające sobotni marsz solidarności z Palestyńczykami w Londynie, które w powszechnej ocenie podgrzewały i tak napiętą atmosferę, a zatem pośrednio przyczyniły się do starć między przybyłymi do stolicy zwolennikami skrajnej prawicy a policją. W sobotę w Londynie aresztowano 126 osób, w większości związanych ze skrajną prawicą. Media spekulowały, żeBraverman celowo wzbudzała kontrowersje, aby zostać wyrzucona z rządu, gdyż w ten sposób będzie mogła bardziej otwarcie pozycjonować się jako kandydatka do zastąpienia Sunaka po przyszłorocznych wyborach do Izby Gmin.

Prezydent dotrzymał słowa. Morawiecki ma sformułować rząd, sprzed Sejmu za to zniknęły barierki

Warto odnotować, że już pierwszego dnia posiedzenia nowej kadencji Sejmu doszło do istotnej zmiany. Po ośmiu latach zniknęły barierki, które otaczały budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polski. Pojawiły się tam pod koniec 2016 roku. Barierki "zdemontowali" aktywiści ulicznej opozycji - Obywatele RP.

Demontaż barierek zapowiedział - tuż po wyborze na marszałka Sejmu - Szymon Hołownia. Jak mówił podczas briefingu prasowego, " Sejm będzie otwarty dla dziennikarzy, obywateli i organizacji społecznych".

Zgodnie za zapowiedzią, wygłoszoną podczas telewizyjnego orędzia, prezydent Andrzej Duda w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu powierzył dotychczasowemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu misję sformułowania nowego rządu. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż PiS nie ma większości sejmowej. Morawiecki potrzebuje więc koalicjanta. "Wierzę, że premier sformuje rząd i znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów" - powiedział prezydent podczas uroczystości mianowania Morawieckiego na premiera w Pałacu Prezydenckim w poniedziałkowy wieczór.