Decyzją prezydium komisji śledczej ds. Pegasusa pierwsze posiedzenie komisji zostało zaplanowane na poniedziałek 19 lutego o godz.12.00.

Reklama

Od 19 lutego cała machina ruszy. Będziemy wtedy składać wnioski dowodowe, ustalać liczbę doradców komisji, listę świadków, których będziemy przesłuchiwać. Podejmiemy też tematy organizacyjne, czyli kiedy komisja ma się zbierać - powiedział w rozmowie z Dziennik.pl poseł Lewicy, wiceszef komisji śledczej Tomasz Trela.

Zaznaczył, że Magdalena Sroka -przewodnicząca komisji, w ramach wymogów formalnych, "wystąpiła do ABW, o dostęp dla członków komisji do dokumentacji ściśle tajnej, więc wszystkie sprawy proceduralne już są w toku". Myślę, że świadkowie, szczególne politycy PiS-u, powinni już myśleć, co przed komisją będą zeznawać, bo na pewno będą na posiedzenia w charakterze świadków wzywani - podkreślił.

Kto zostanie przesłuchany przez komisję ds. Pegasusa?

Ja na pewno będę wnioskował o powołanie na świadka panią premier Szydło, pana premiera Morawieckiego, pana Kamińskiego i Wąsika. Będę też wnioskował o ministra Ziobro. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest on w trakcie terapii i dużo zależy od jego stanu zdrowia - powiedział wiceprzewodniczący komisji.

Byłby jednak świadkiem bardzo oczekiwanym, bo to niewątpliwie w ministerstwie sprawiedliwości była podejmowana decyzja, że na to oprogramowanie pójdą pieniądze i że będzie ono zakupione z Funduszu Sprawiedliwości - wskazał.

Tomasz Trela podkreślił też, że będzie wnioskował o wezwanie Jarosława Kaczyńskiego. Uważam, że bez wiedzy i zgody Jarosława Kaczyńskiego taka decyzja nie zostałaby podjęta. Więc ci politycy na pewno. I myślę, że na bazie uzyskanych informacji i zeznań złożonych przez tych polityków, będziemy podejmować decyzje, którzy kolejni - powiedział.

Reklama

Dodał też, że jeżeli potwierdzą się doniesienia medialne, iż politycy PiS-u też byli podsłuchiwani, "to bez wątpienia stanie się to dodatkowym obszarem zainteresowania komisji".

Komisja ds. Pegasusa. Czym się będzie zajmować?

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe