Jak poinformowała w środę PAP Zofia Dulska z UNICEF Polska, do tej pory na Haiti zdiagnozowano ponad 4,7 tysiąca hospitalizowanych przypadków cholery, 337 osób zmarło. W rejonie Artibonite, gdzie wykryto pierwsze zachorowania, dzieci poniżej piątego roku życia stanowią 21 proc. przypadków. Jednak, jak szacuje UNICEF, całkowita liczba zachorowań wśród dzieci jest wyższa.

Reklama

"Do tej pory działania koncentrowały się na południu regionu Artibonite, najbardziej dotkniętego przez cholerę. Teraz skupiamy się na przygotowaniu mieszkańców sąsiadujących obszarów, bo epidemia rozwija się szybko" - wyjaśnia Mehoundo Faton z UNICEF, który jest jedną z osób oceniających przygotowanie ośrodków medycznych na przyjęcie pacjentów.

UNICEF przeprowadził takie działania w 11 regionach kraju: Dessalines, Drouin, Petite Riviere, Desange i Verrettes w Bas Artibonite oraz Saint Michel de l'Attalaye, Gonaieves w Haut Artibonite, a także w Mirebalais i Lascahobas w środkowej części Haiti oraz w Arcahaie na zachodzie.

W stolicy kraju, Port-au-Prince, UNICEF zorganizował akcje informacyjne dla najmłodszych mieszkańców. Do 27 października ponad 60,6 tys. dzieci z ponad 60 obozów wzięło udział w specjalnych zajęciach dotyczących higieny.

Oprócz dostarczania leków, zestawów sanitarnych oraz soli przeciwko odwodnieniu kluczem do poprawy sytuacji jest dotarcie do lokalnych społeczności z informacją o tym, jak chronić siebie i swoje rodziny. UNICEF kontynuuje pomoc dla mieszkańców Haiti zagrożonych chorobą, równolegle przygotowując się do nadejścia huraganu Tomas.