Szklaną butelkę zawierającą zapisany ręcznie pergamin oraz stalowy cylinder znaleziono w rozbitym postumencie, na którym stał pomnik Johna Roberta Godleya - Irlandczyka, który w połowie XIX wieku założył Christchurch - dziś drugie co do wielkości miasto w Nowej Zelandii.

Reklama

"To naprawdę przejmujące, że te przedmioty odnaleziono dokładnie w tydzień po trzęsieniu" - uważa dyrektor miejscowego muzeum, którego ratownicy wezwali, by obejrzał ich znalezisko.

Podobnego zdania jest burmistrz miasta Bob Parker: "to niemal zrządzenie opatrzności, że odnaleziono je teraz, by dać nam inspirację, której potrzebujemy w tym trudnym czasie".

Pomnik Johna Roberta Godleya wzniesiono w 1867 roku, a po raz ostatni przeniesiono w 1933 i ustawiono na głównym placu miasta przed katedrą.

Dwa słowa zapisane ręcznie na odnalezionym pergaminie, który może mieć ponad 100 lat, dają się odczytać gołym okiem: "przez" i "założony". Jednak dokument zostanie rozwinięty przez specjalistów dopiero w pomieszczeniu z odpowiednio regulowaną wilgotnością. Podobnie stalowy cylinder zostanie otwarty dopiero w odpowiednich warunkach.

Reklama

Według najnowszych danych w trzęsieniu o sile 6,3 w skali Richtera zginęły 154 osoby. Policja szacuje, że ostateczna liczba ofiar śmiertelnych może wynieść do 240 osób.