Hamid Karzaj doszedł do władzy pod koniec 2001 roku, po odsunięciu talibów przez siły koalicji międzynarodowej. Na szefa państwa po raz pierwszy został wybrany w 2004 r., a następnie w 2009 r. w wyborach, podczas których dopuszczono się fałszerstw.

Reklama

"Konstytucja afgańska nikomu nie pozwala startować w wyborach na więcej niż dwie kadencje. (...) nie będę próbował po raz trzeci ubiegać się o prezydenturę" - powiedział Karzaj grupie deputowanych zgromadzonych w pałacu prezydenckim.

Według tekstu komunikatu, prezydent chciał tym samym odpowiedzieć na "plotki", iż zamierza zmienić konstytucję, by móc po raz trzeci kandydować.

W 2009 roku Karzaj zwyciężył w pierwszej turze wyborów, jednak po głosowaniu pojawiły się oskarżenia o ich sfałszowanie i zdecydowano o zorganizowaniu drugiej tury.

Z dogrywki wycofał się następnie były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah Abdullah, co doprowadziło do ponownego ogłoszenia Karzaja prezydentem. Jego druga kadencja rozpoczęła się wśród oczekiwań, by wyeliminował korupcję i przywrócił wiarę w legitymację władz po oskarżeniach o oszustwa wyborcze.