Panetta i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów generał Martin Dempsey złożyli przed senacką Komisją Sił Zbrojnych wyjaśnienia w sprawie ogłoszonego w poniedziałek budżetu.

Reklama

Były kandydat GOP na prezydenta, senator John McCain, autorytet w Kongresie w dziedzinie wojskowości, zarzucił rządowi, że nadal ma zwyczaj przedkładania krótkoterminowych względów politycznych ponad długofalowe interesy bezpieczeństwa narodowego.

Cięcia wydatków na obronę i redukcje wojsk są popierane przez większość Amerykanów. Wiele stanów obawia się jednak likwidacji w USA kolejnych baz wojskowych, które są często motorem lokalnej gospodarki.

Demokratyczny przewodniczący komisji, senator Carl Levin, naciskał na szefów Pentagonu, aby zamykali raczej bazy za granicą - np. w Europie - a nie w kraju.

Panetta z góry uprzedził senatorów, że cięcia wydatków dotkną wszystkie 50 stanów, ale tłumaczył, że są one nieuniknione.

Republikanie wyrażali też niepokój z powodu doniesień, że Pentagon rozważa zwolnienie dalszych więźniów z więzienia w bazie Guantanamo na Kubie w ramach negocjacji z talibami w Afganistanie.

Minister zapewnił ich, że nie dojdzie do zwolnień rzeczywiście groźnych terrorystów.