USA, Chiny, Rosja, Francja, Niemcy i Wielka Brytania wezwały w czwartek Iran, by wpuścił inspektorów nuklearnych do ośrodka w Parchin, gdzie według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) mogą trwać prace nad bronią jądrową. Nalegamy na Iran, by wypełnił swoje zobowiązania i zapewnił dostęp do Parchin - piszą mocarstwa w oświadczeniu, przyjętym na posiedzeniu zarządu MAEA. Wyrażono ubolewanie, że Teheran przyspieszył prace nad wzbogacaniem uranu, które może służyć zarówno celom cywilnym, jak i wojskowym.

Reklama

W lutym władze Iranu odmówiły MAEA dostępu do Parchin, kompleksu wojskowego położonego 30 km od Teheranu. Jednak we wtorek irańska agencja ISNA powiadomiła, że rząd zezwoli na wizytę inspektorów. W raporcie z listopada 2011 roku MAEA podała, że w Parchin zbudowano komorę odpornościową do testowania materiałów wybuchowych. Według agencji testy sugerują, że Iran pracuje nad bronią atomową. Rząd w Teheranie konsekwentnie temu zaprzecza.

Mocarstwa w czwartkowym oświadczeniu zapewniają, że wciąż popierają dyplomatyczne rozwiązanie kwestii irańskiej i gotowość do wznowienia dialogu". Wzywają też Teheran do zaangażowania się w "poważny dialog, który zaowocuje konkretnymi rezultatami. Izrael i Stany Zjednoczone zagroziły Iranowi atakami zbrojnymi, jako ostatecznym krokiem mającym zapobiec pozyskaniu przez ten kraj broni jądrowej.