Prezydent Komorowski rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę w Portugalii. Odwiedzi Lizbonę i Porto. Poza portugalskim prezydentem, spotka się także między innymi z premierem Pedro Passosem Coelho i Polonią.

Reklama

Na wspólnej konferencji z Silvą prezydent Polski podkreślał wspólnotę interesów obu krajów i zbieżność poglądów na unijną politykę spójności i budżet na lata 2014-2020. Chcę wskazać na ewidentną wspólnotę poglądów, co do poziomu budżetu, ale i co do sposobu wydatkowania pieniędzy, z punktu widzenia państw, które muszą doganiać główny peleton krajów UE - mówił Komorowski.

Chcemy i oczekujemy od Unii daleko idącej solidarności w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i zrozumienia dla potrzeby utrzymania mocnej, silnej polityki spójności - powiedział Komorowski.

Polska i Portugalia - w ocenie polskiego prezydenta - mają wspólny cel, jakim jest utrzymanie w budżecie UE środków na politykę spójności. Walczymy i jestem przekonany, że są poważne szanse na pełny sukces - dodał Komorowski.

Podkreślił, że współpraca gospodarcza jest fundamentem rozwoju relacji obu krajów. Jak zauważył, niektóre firmy portugalskie osiągnęły na polskim rynku znaczące sukcesy.

Członkostwo w NATO i UE zbliża nas w wymiarze gospodarczym, kulturowym i polityczny. W tym roku już będą istniały połączenia autostradowe od Warszawy do Lizbony - podkreślił polski prezydent.

Reklama

Wyraził też uznanie dla determinacji władz portugalskich w zwalczaniu kryzysu.

Mamy cele i interesy, które są w wielu obszarach spójne - podkreślił natomiast Silva. Jak dodał, polsko-portugalskie relacje gospodarcze stały się w ostatnich latach bardziej intensywne i bardzo wiele firm portugalskich działa na rynku polskim, widząc tam możliwość rozwoju.

Silva ocenił, że Polska jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek UE i przeszła przez kryzys finansowy nie będąc dotkniętą przez recesję. Wskaźniki wzrostu gospodarczego są godne pozazdroszczenia - uważa portugalski prezydent, który wspomniał również, że Polska i Portugalia mogą wspólnie inwestować na rynkach trzecich, np. w Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Komorowski i Silva rozmawiali również o relacjach w Unii Europejskiej, w tym o unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Zarówno Polska, jak i Portugalia są za Europą silną, opartą na polityce spójności - mówił prezydent Portugalii. Jego zdaniem w wielu sprawach na arenie europejskiej między oboma krajami możemy zaobserwować dużą spójność interesów i stanowisk. Wyraził nadzieję, że ten dialog będzie się umacniał, zwłaszcza w trakcie negocjacji nad nowym budżetem UE.

Komorowski zaprosił prezydenta Silvę i kibiców portugalskich na mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Myślę, że to może być wyjątkowa okazja na przeżycia nie tylko sportowe, ale i do bliższego poznania Polski - podkreślił polski prezydent.

Jestem przekonany, że mistrzostwa, które będą organizowane przez Polskę i Ukrainę, będą olbrzymim sukcesem - mówił Silva. Wyraził nadzieję, że reprezentacja Portugalii przyczyni się do sukcesu mistrzostw.