Atak, do którego doszło przed miesiącem, spotkał się z potępieniem opinii międzynarodowej, a Malala stała się symbolem oporu wobec prób tłumienia praw kobiet przez pakistańskich talibów.

Reklama

Obecnie nastolatka przebywa na leczeniu w specjalistycznym ośrodku w brytyjskim Birmingham.

W piątek uczestnicy kampanii zorganizowanej przez mieszkające w Wielkiej Brytanii kobiety pochodzenia pakistańskiego wezwali premiera Davida Camerona i innych wysokich rangą przedstawicieli rządu, by złożyli propozycję dotyczącą nominacji 14-latki do pokojowego Nobla.

Malala jest symbolem wszystkich kobiet, którym odmawia się prawa do edukacji wyłącznie z powodu ich płci - napisała szefowa kampanii Shahida Choudhary w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Change.org, służącej do rozpowszechniania apeli i wezwań.

Pod petycją podpisało się ponad 30 tys. osób z Wielkiej Brytanii. Tylko wybrane osobistości, takie jak członkowie zgromadzeń narodowych lub rządów, mogą składać Komitetowi Noblowskiemu propozycje dotyczące nominacji do pokojowego Nobla.

Malala była nieprzytomna, gdy 15 października przetransportowano ją do Wielkiej Brytanii, jednak w piątek szpital poinformował, że jej stan się poprawia. Do Birmingham, zamieszkanego przez liczną społeczność pakistańską, przyleciał ojciec 14-latki oraz inni członkowie jej rodziny.

W piątek szpital opublikował też zdjęcia Malali czytającej książkę i trzymającej białego misia oraz przepalającej otrzymane listy.

Ojciec Malali w imieniu córki podziękował w komunikacie za wsparcie.

Reklama

Ona chce, aby przekazał wszystkim, jak bardzo jest wdzięczna za to, że mężczyźni, kobiety i dzieci z całego świata interesują się tym, jak przebywa jej leczenie - napisał Ziauddin Yousafzai. Dodał, że córka jest wzruszona życzeniami powrotu do zdrowia, które otrzymuje od osób należących do różnych kast i mających różne kolory skóry.

9 października dwaj członkowie organizacji Tehrik-e-Taliban Pakistan (Talibski Ruch Pakistanu - TTP) zaatakowali w Mingorze, głównym mieście doliny Swat, autokar, którym podróżowała Malala i jej szkolne koleżanki. Jeden z nich strzelił dziewczynie w głowę i kark.

TTP oskarżyła nastolatkę o propagowanie zachodniego stylu życia i nieprzyzwoite zachowanie. Malala publicznie domagała się prawa kobiet do edukacji i krytykowała rządy pakistańskich talibów w dolinie Swat, regionie przy granicy z Afganistanem, nad którym władze w Islamabadzie nie sprawują pełnej kontroli.

Władze sugerują, że atak był dobrze zaplanowany, zatem śledczy będą potrzebować dużo czasu, by wyjaśnić kulisy napaści na 14-latkę. W połowie października policja umieściła w areszcie członków rodziny jednego z domniemanych sprawców ataku.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.