Bruksela ma już dość traktowania obywateli pięciu państw Unii, jak ludzi drugiej kategorii. Dlatego też nowe regulacje Komisji Europejskiej mają zmusić Stany Zjednoczone do zniesienia wiz dla Polaków, Bułgarów, Rumunów, Cypryjczyków i Chorwatów. Jeśli w ciągu trzech miesięcy Waszyngton nie złagodzi obostrzeń w podróżowaniu, to na wniosek tych pięciu państw, Bruksela będzie mogła wprowadzić wizy dla amerykańskich dyplomatów, czy też wstrzymać wejście w życie umów handlowych - twierdzi "Rzeczpospolita".

Reklama

Jak pisze jednak gazeta, ze względu na podejście rządu polskiego do stosunków z Ameryką, nie ma szans, by Warszawa wystąpiła do Brukseli o wizy dla obywateli USA. Na szczęście Komisja Europejska przewidziała ten problem. W pół roku po wprowadzeniu nowych przepisów, władze Unii mogą same wprowadzić obowiązek posiadania odpowiednich dokumentów dla Amerykanów.

Jeśli zaś, w ciągu dwóch lat Waszyngton dalej będzie ignorował Europę i wymagał wiz od Polaków, to zgodnie z nowymi przepisami, Bruksela wprowadzi wizy na rok dla wszystkich Amerykanów. Pod warunkiem, że Parlament Europejski czy Rada Unii Europejskiej nie sprzeciwią się temu rozwiązaniu.