Zgon nastąpił późnym wieczorem 27 sierpnia, w czwartek - czytamy w komunikacie. Wcześniej wiadomo było, że ciało byłego nuncjusza znaleziono w piątek rano w świetlicy domu, w którym mieszkał na terenie Watykanu, czyli rezydencji spowiedników w Bazylice świętego Piotra - franciszkanów.

Reklama

W tym samym gmachu mieszczą się jeszcze koszary watykańskiej żandarmerii oraz sąd Państwa Watykańskiego, przed którym stanąć miał Józef Wesołowski.

Proces odroczono, ponieważ w przeddzień pierwszej rozprawy, 10 lipca, został on odwieziony na oddział intensywnej terapii w następstwie nagłego zasłabnięcia.

Mimo iż w czerwcu ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wykluczyła byłego nuncjusza z szeregów duchowieństwa, w komunikacie o jego śmierci, jak i na temat wyniku sekcji zwłok, użyto tytułu arcybiskupa.

Uroczystości pogrzebowe Józefa Wesołowskiego

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w Watykanie byłego nuncjusza Józefa Wesołowskiego odbędą się tam w poniedziałek. Prawdopodobnie już nazajutrz ciało byłego polskiego hierarchy zostanie pochowane w kraju. Poinformował o tym Polskie Radio zastępca dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej, ojciec Ciro Benedettini.

Od rana trumna z ciałem Józefa Wesołowskiego jest wystawiona w kaplicy władz Państwa Watykańskiego, którego zmarły był obywatelem. Dlatego mógł być sądzony za pedofilię i pornografię dziecięcą przez tamtejszy sąd karny.

Jak poinformował ojciec Benedettini, uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 17.00 w kaplicy Gubernatoratu, pod przewodnictwem abpa Konrada Krajewskiego, który jest papieskim jałmużnikiem. Najprawdopodobniej już we wtorek trumna zostanie przewieziona do Polski. Tego, jak będzie wyglądał pochówek, gdzie się odbędzie i z czyim udziałem, watykańskie służby informacyjne nie wiedzą.