Watykan ogłosił we wtorek zapis wypowiedzi Franciszka z poniedziałkowej, spontanicznej rozmowy z młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne. Papież podkreślił: Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą. Jedno ciało; to jest wielkość seksualności - dodał Franciszek. Następnie stwierdził: Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie.

Reklama

To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - wyjaśniał papież. Zauważył następnie, że bywa seksualność urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki.

Franciszek mówił również, że istnieje przemysł seksualności oderwanej od miłości. Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym - dodał Franciszek i ocenił: to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił seksualność. Seksualność jest wspaniała, strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie - zachęcał papież młodzież.

Opowiedział, że na placu świętego Piotra rozmawiał kiedyś z małżeństwem, świętującym jubileusz 60-lecia ich ślubu. Jak dodał, sędziwi małżonkowie zapewnili go: Jesteśmy zakochani. Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy". "To jest prawdziwa seksualność; nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości - wskazał papież.