W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" w czwartek Guerra oświadczył: "Prawdopodobne jest to, że Włochy będą musiały zachować wysoką czujność ze wszystkimi ograniczeniami, jakie z niej wynikają".

Jego zdaniem niepotrzebne jest masowe wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Według Guerry kluczowe znaczenie ma zwiększenie liczby testów w podejrzanych przypadkach i dla pracowników służby zdrowia.

Reklama

Ponadto przedstawiciel WHO zauważył, że należy kontynuować restrykcyjne zasady dotyczące prawa opuszczania domu także dlatego, że Włochy są "otoczone przez kraje, gdzie trwa pełna eksplozja Covid-19". "Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko importu nowych zakażeń"- stwierdził.

Reklama

Jak ocenił, "światełko" nadziei widzą teraz Chiny i Korea Południowa, a więc kraje, gdzie wprowadzono kroki "agresywne i natychmiastowe, które odniosły pełny sukces". "To jest właśnie wzór"- powiedział włoski ekspert.

Przyznał też: "Prędkość tego wirusa zaskoczyła wszystkich, nie spodziewaliśmy się, że rozprzestrzeni się tak raptownie".

Obecny bilans koronawirusa we Włoszech to prawie 3 tysiące zmarłych i ponad 35 tysięcy przypadków zakażeń.