Ranking opracowali eksperci z amerykańskiego uniwersytetu w Michigan, którzy na liście dziesięciu najszczęśliwszych narodów umieścili również Islandię, Irlandię, Szwajcarię, Irlandię Północną, Holandię i Austrię. Według badaczy z USA, Dania zapewniła sobie pierwsze miejsce między innymi dzięki swojej spokojniej, przyjaznej atmosferze i wysokim standardom demokratycznym.

Reklama

"Nie dziwi mnie zwycięstwo Duńczyków, i w ogóle wysoka pozycja państw skandynawskich w tym raporcie" - mówi DZIENNIKOWI socjolog Birgit Eggert z Uniwersytetu Kopenhaskiego. "Skandynawowie nie mają zbyt wielkich oczekiwań od życia, cieszą się tym, co mają. Właśnie dlatego rzadko cierpią na popularne we współczesnym świecie frustracje. Poza tym skandynawski model społeczny jest dość sprawiedliwy, co powoduje, że ludzie nie mają pretensji do państwa" - dodaje.

Wyniki badań amerykańskich naukowców potwierdzają publikowane przez Duńczyków dane na temat stanu ich gospodarki. Dania ma jeden z najwyższych dochodów PKB na mieszkańca w Europie - ponad 24 tys. euro rocznie - oraz jedną z najniższych stóp bezrobocia. Co prawda, kraj słynie również z wysokich podatków, ale dzięki temu stać go na finansowanie stojącej na bardzo wysokim poziomie powszechnej służby zdrowia czy zapewniających solidną edukację szkół publicznych.

W czasie przygotowywania listy najszczęśliwszych obywateli na świecie badacze z Michigan odkryli również, że mieszkańcy globu z roku na rok są coraz bardziej zadowoleni z życia. "W porównaniu z podobnymi badaniami sprzed 20 lat okazuje się, że ludzie są dużo szczęśliwsi. I to mimo kryzysu na rynku kredytowym, rosnącym cenom ropy, jedzenia i opłat za rachunki domowe" - przekonują amerykańscy naukowcy.

Dania już wcześniej zaliczała się do grona liderów podobnych rankingów. Niedawno brytyjski tygodnik "Economist" uznał ją za jedno z najlepszych miejsc do życia. Według OECD, to liczące zaledwie 5,5 miliona mieszkańców królestwo należy do czołówki najlepiej rozwiniętych państw świata. Podobnie została sklasyfikowana stolica tego kraju. W zeszłym miesiącu londyński magazyn "Monocle" uznał Kopenhagę za najlepsze miasto na świecie. Pismo doceniło ciekawe rozwiązania architektoniczne powstających budynków, świetnie zorganizowany transport publiczny, restauracje i przyjaźnie nastawionych do świata mieszkańców duńskiej stolicy.