Nie przyjmujcie gości przez najbliższe dwa tygodnie oraz unikajcie kontaktów społecznych - zaapelowała do rodaków premier Erna Solberg.

Reklama

Jak podkreśliła, po świętach Bożego Narodzenia mniej osób testuje się, a odsetek pozytywnych wyników rośnie. Infekcja Covid-19 rozprzestrzenia się teraz w nowych częściach kraju - stwierdziła Solberg na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Wtórował jej minister zdrowia Bent Hoie, który wyjaśnił, że celem wprowadzenia surowych środków jest przełamanie ewentualnej nowej fali zakażeń koronawirusem.

Szczegóły restrykcji

W ramach obostrzeń wprowadzone zostaną także limity klientów w sklepach. Szkoły wyższe muszą przejść na zdalny tryb nauczania. Wydarzenia sportowe, kulturalne oraz religijne powinni zostać przełożone na inny termin. Zaleca się rezygnację z wyjazdów krajowych oraz zagranicznych. Norweski rząd od soboty wprowadził obowiązkowe testy na Covid-19 na granicach dla osób przybywających do tego kraju z zagranicy. Jak wskazywały już wcześniej zaniepokojone władze, w dniach 1-10 stycznia spodziewanych jest w Norwegii 110 samolotów z pracownikami z Polski i Litwy, czyli krajów z wyższą liczbą zakażeń koronawirusem.

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi obecnie w Norwegii 1,3. Liczba nowych przypadków Covid-19 znacząco wzrosła w 40 gminach, w tym w Stavanger oraz Trondheim - miastach w niewielkim stopniu dotkniętych dotychczas epidemią. Dobowy rekord zakażeń koronawirusem odnotowano w Norwegii w drugiej połowie listopada - 807 przypadków. Następnie liczba nowych infekcji zaczęła spadać, ale od połowy grudnia ponownie rośnie.