Potrzebujemy silnych więzów transatlantyckich, żeby radzić sobie z wyzwaniami. Destabilizujące zachowanie Rosji, dalsze zagrożenie terroryzmem, skomplikowane cyberataki, (...) rosnące w siłę Chiny, konsekwencje zmian klimatu na bezpieczeństwo. Żaden kraj, ani żaden kontynent nie może sobie z nimi sam poradzić - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej.

Reklama

Wyzwania dla Paktu

"Bardziej asertywna Rosja, odpowiedzialna za agresywne działania wobec sąsiadów, takie jak widzieliśmy w przypadku Ukrainy i w Gruzji; Rosja odpowiedzialna za ataki hybrydowe i cyberataki przeciwko sojusznikom NATO; próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne; globalne zmiany w układzie sił spowodowane wzmacnianiem się Chin. To wszystko razem definiuje przyszłe wyzwania dla NATO. Dlatego tak ważne jest, żeby NATO dostosowywało się i odpowiadało na bardziej wymagające otoczenie" - doprecyzował.

Stoltenberg zaapelował też do państw Sojuszu o wzmacnianie zdolności cyberobrony i odporności infrastruktury krytycznej, w tym telekomunikacyjnej.