Uszakow, były ambasador FR w Stanach Zjednoczonych, powiedział w piątek, że "jest wiele kwestii", które prezydenci mogą omówić. Wymienił wśród nich pandemię koronawirusa i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Reklama

Podkreślił, że Rosji potrzebne są gwarancje w formie dokumentu, dotyczące nierozszerzania NATO na wschód. Wspomniał o propozycjach ze strony Rosji związanych z potrzebą, by wspólnie z kolegami - najważniejszymi krajami - podjąć pracę nad osiągnięciem odpowiednich ustaleń prawnych, które wykluczyłyby dalsze rozszerzenie NATO na wschód i rozmieszczenie na terytorium państw sąsiednich, w tym Ukrainy, zagrażających nam systemów uzbrojenia.

"Dalej ta sytuacja nie może trwać"

Dodał następnie, że Putin zapewne będzie o tym dyskutował podczas przyszłych kontaktów z Bidenem. Teraz, uwzględniając napiętą sytuację, pojawia się kwestia pilnej potrzeby zapewnienia nam odpowiednich gwarancji. Po prostu dalej ta sytuacja nie może trwać - oświadczył Uszakow. Rozmowy Putina i Bidena w formie wideokonferencji mogą - według mediów rosyjskich - odbyć się 7 grudnia. Oficjalnie daty tej nie potwierdzono.

Reklama