Badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP Rick Thoman podkreślił, że w tym roku temperatury w grudniu na Alasce przekraczały 10 st. C przez co najmniej osiem dni. Ostatni miesiąc roku zwykle jest suchy w centralnej części Alaski, ponieważ w mroźnym powietrzu utrzymuje się niewiele wilgoci - tłumaczył ekspert. W tym roku ulewne deszcze, które nastąpiły po obfitych opadach śniegu, sparaliżowały stanowe drogi, zostawiając na mroźnym asfalcie "twardą jak beton taflę lodu" - ostrzegł alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej.

Reklama

"Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, jeżeli tylko zwiąże się z nawierzchnią drogi. Pomimo ciepłych temperatur powietrza temperatury przy jezdni były poniżej zera, co spowodowało oblodzenie" - napisała ta instytucja na Twitterze.

Coraz częściej pojawia się deszcz w środku zimy

W ciągu ostatnich 20 lat Alaska częściej niż uprzednio doświadczała wyższych temperatur i deszczu w środku zimy, co świadczy o zmianach klimatu - podkreślił Thoman, dodając: Dokładnie tego spodziewaliśmy się w ocieplającym się świecie.

W centralnych częściach stanu takich jak Fairbanks zima nadal będzie mroźna, ale okresy ciepła i wilgoci będą się pojawiać coraz częściej - skomentował badacz. Jak podkreślił Reuters, podobna pogoda występuje także w innych częściach świata na dalekiej północy.